Ова е менито за самитот Трамп- Ким: Какви јадења биле послужени?

Loading...

Бавно печени говедски ребра и слатко-кисело крцкаво свинско месо, меѓу другото, беа денеска на менито на работниот ручек на американскиот претседател Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун во Сингапур.
Како што сопшти Белата куќа, Трамп и Ким за предјадење имале избор од коктел од ракчиња и салатa од авокадо или зелено манго со прелив од лимета и мед, свеж октопод, како и корејски специјалитет со полнети краставици.


Главното јадење, говедските ребра, биле послужени со сечен компир печен во млеко и барени брокули, а пак слатко-киселото свинско со пржен ориз во лут сос. На трппезата имало и корејски динстан бакалар на соја со роткивци и зеленчук од Азија.
За десерт, двајцата лидери и нивните делегации можеа да бираат меѓу колачи од црна чоколада, сладолед од ванила со прелив од вишни и лепче полнето со крем.

loading...
Loading...