Ова е најлошиот вид диета: Килограмите се враќаат двојно и се загрозува здравјето

Диетокс диетите стануваат сè попопуларни, затоа што многумина ги поврзуваат со брзо губење на тежината и здравата исхрана. Сепак, некои експерти предупредуваат дека брзата диета за детоксикација со сокови може да биде многу опасна.

Ова е најлошиот вид диета: Килограмите се враќаат двојно и се загрозува здравјето

Брза диета со сокови значи драстично намалување на бројот на калории што ги внесуваме во организмот. Обично тоа е комбинација на овошје и зеленчук, со додавање на додатоци, што елиминира цела група намирници. Вистинскиот детокс, всушност, се состои првенствено во откажување од алкохол и кофеин. Тие се единствените навистина непотребни состојки кои на здравиот организам не му требаат и без кои е можен здрав живот. Другата храна, како што се млечни производи и производи од месо, јајца, житарки и мешунки – доколку тие се произведуваат во согласност со пропишаните процедури и се чуваат правилно – не можат да бидат токсични за организмот доколку диетата е разновидна и умерена во количина. Нашите органи имаат способност да обработуваат состојки, метаболички да обработуваат хранливи материи за да градат ткиво и енергија на организмот, како и да ги излачуваат оние супстанции што не му се потребни на организмот и кои – акумулирани – би можеле да бидат штетни за здравјето.

Сепак, некритичното преземање на медицински заклучоци и написи во медиуми од други земји, каде драстичното претерување кај некои видови храна, како месо, месни производи или слатки, доведува до епидемија на прекумерна дебелина, доведе до популаризација на детокс диетите кај нас. Затоа, треба да знаете дека губењето тежина со вакви диети доведува до резултати само на краток рок. Ова е најнездравиот начин за борба против прекумерната телесна тежина, бидејќи телото веднаш по „укинувањето“ на храната се префрла во режим на гладување. Некои од масните наслаги ќе бидат изгубени, што обично ги прави луѓето среќни, но мускулната маса исто така почнува да се губи, што на долг рок води кон контра-ефект. Имено, загубата на мускулна маса го забавува метаболизмот, така што телото радикално го намалува бројот на калории што ги троши. Целта на диетата треба да биде да ги намали масните наслаги додека ги одржувате мускулите, па дури и да ги зајакне доколку тие биле слаби и опуштени. Затоа е важно редовно да јадете протеини оброци и да правите разни вежби, што честопати не е можно со радикална диета.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.