Ова е причината зошто треба да ја миете вашата коса со парацетамол

Loading...

О, да! Сонувате за тоа да имате бујна и нежна коса? Сте ги пробале сите скапи шампони и регенератори, но ништо? Тога не би требало да го избегнете овој наш совет.
Негата на косата не е нималку лесна работа. Постојат толку многу производи кои можете да ги купите, но и неколку производи кои веќе ги имате во вашиот дом и кои можат да ви помогнат во негувањето на косата.
Сè што ви треба е парацетамол!
Баш како и аспиринот станува збор за еден од најчестите лекови против болки. Многу луѓе го земаат кога имаат главоболка, инфекција или грип. Други пак го носат во нивните ташни за “недај боже“, но освен за болка таблетите се одлични и за вашата коса и на многумина можат да им помогнат доколку нивната коса е оштетена од фарбање.


Парацетамолот исто така е одличен за оние луѓе кои имаат првут.
Како се користи?
Ставете две таблети парацетамол во шампонот и користете ги откако добро ќе ги измешате додека не се соединат.
Нанесете шампон на главата, оставете да отстои неколу минути, измијте ја косата со млака вода. Исушете ја косата и ќе видите дека првутот ќе исчезне.
Косата ја променила бојата?
Доколку имате проблем со бојата на вашата коса која поради секојдневното пливање и сончање ја променила бојата тогаш растопете 8 таблети парацетамол во чаша вода, а потоа со таа смеса масирајте ја вашата глава и по 10 минути измијте ја водата.

loading...