Ова е човекот кој сакаше да го убие претседателот на Србија (ФОТО)

Loading...

Едно лице осомничено дека преку социјалните мрежи му се заканувало на српскиот претседател Александар Вучиќ со убиство е уапсено во Пирот.

Заканите кон претседателот на Србија, Александар Вучиќ, ги испрати корисникот на социјалната мрежа Facebook, кој се потпишува како Милош Бпм Петровиќ.

Да потсетиме, на оваа социјална мрежа, корисникот Милош Бпм Петровиќ се огласи со ужасни закани со снајперист и „симнување глава“.

  • Оние двајца ги „скинаа“, а вие, Александар Вучиќ, ќе ве реши снајперист, знаете, црвената точка што ве следи во спалната соба кога ќе го исклучите светлото. Ќе те начекам, само те гледам, а ти не знаеш каде сум. Не ме гледате, но јас те гледам низ оптичкиот поглед цело време – напиша овој корисник над фотографијата каде се претседателот на Србија Александар Вучиќ, претседателот на Црна Гора Мило Ѓукановиќ и членот на претседателството на БиХ Милорад Додик.

Исто така, преку Facebook профилот од кој беше испратена смртна закана до претседателот на Србија, Александар Вучиќ, слични коментари кои беа објавени претходно, вклучително и заканата за министерот за полиција, Александар Вулин.

На в групата „Стоп за населување мигранти“, како што се наведува, пред четири дена, написот со поднаслов „Пукна Вучиќ: вакцинацијата ќе биде задолжителна, кој ќе одбие ќе биде казнет“ од профилот „Милорад Никезиќ“.

Следниот ден, под горенаведениот текст, од профилот „Милош Бпм Петровиќ“ беше испратен коментар:

  • Смрт за Вучиќ, слобода за народот! Убијте го диктаторот, заколете го неговото семејство, избришете му го семето, фрлете ги од балконот и запалете ги со гас … Мртов Вучиќ HAIL !!!
* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...