Ова име најчесто го избираат за своето дете

Иако омилените имиња за бебиња низ земјите во светот се разликуваат, постојат меѓународни поклопувања. Една страница на интернет откри кое е најомиленото име за бебе низ целиот свет.
Во девет земји се наоѓа на прво место меѓу омилените детски имиња. Во другите 20 земји е на второ место: името Софи(ј)а! Во сите свои варијации, ова е омиленото име на родителите низ целиот свет без обзир на мајчиниот јазик. Овој заклучок е доказ од една спроведена анкета во 49 држави.
Во нашата земја, исто така ова име е застапено, а Софија означува „мудрост“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.