ОВА НЕ СЕ СЛУЧИЛО ВО МОДЕРНАТА ИСТОРИЈА: Премиерката Брнабиќ за забраната на Вучиќ да го посети Јасеновац

Оваа вест е нешто што ме вчудовидува. Сè уште сум во шок. Ова е најголемиот скандал што се случил во современата историја на односите меѓу Србија и Хрватска. Да се ​​направи приватна посета на Јасеновац, местото на страдањето на Србите пред се, единствениот камп за деца во кој беа убиени најмалку 20 илјади деца и да се забрани посетата на претседателот на Република Србија на тоа место на страдање кој сакаше да оди да положи цвеќе, да го каже тоа „правење хаос“, тоа да го направи некоја земја – членка на ЕУ, за мене тоа не е скандал од прва класа, туку… Тоа е исто како да му забраниш на претседателот на Израел да го посети Аушвиц – рече Брнабиќ.

Вучиќ сакаше денеска да го посети Јасеновац – додаде премиерката.

Да потсетиме, на српскиот претседател Александар Вучиќ хрватските власти му забранија приватно да го посети Јасеновац.

На претседателот на Србија му е забрането да положи цвеќе за жртвите од Јасеновац.

Во логорот Јасеновац, според извештаите на независните комисии, биле убиени неколку стотини илјади Срби, Евреи и Роми, а логорот бил место на масовно страдање на жените и децата.

Хрватските медиуми објавија дека Вучиќ „сакал да предизвика хаос“ со положување венци на жртвите од логорот Јасеновац.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.