Ова сигурно не го знаевте! Бизарни факти за храната

Без разлика дали јадете за да живеете или живеете за да јадете, едно е сигурно дека не можеме да живееме без храна. Храната не е само дел од човечката потреба, туку и задоволство. Без оглед на тоа колку различни јадења пробате или готвите, дали навистина знаете што јадете?

Хранливата храна чини 10 пати повеќе од „нездравата“ храна.
Пилешкото содржи 266% повеќе маснотии отколку пред 40 години.
Состојка наречена „соалентен“ го заменува дневниот внес на хранливи материи
Португалците први донесоа компири, домати и чили во Индија.
Индија е најмалиот потрошувач на месо по лице.
Медот е единствениот производ кој не пропаѓа, и може да преживее 3000 години.
Најмногу украдена храна во светот е сирењето.
Динамитот е направен од кикирики.
Нема храна што ги содржи сите потребни хранливи материи освен мајчиното млеко.
100% сок од портокал е 100% вештачки.
Чоколадото некогаш се користеше како валута.
„Кастореум“, состојка што се додаваше на бонбоните и печените колачи со вкус на ванила, што всушност е тајна од аналните жлезди на дабарот.
Човекот е роден со желба за слатки.
Кечапот се користел во 1800 година како лек против дијареја.
Ескимите користат ладилници за да спречат замрзнување на храната.
Пилешкото Тика Маса е популарно јадење во Индија, но всушност е измислено во Гласлоу (Шкотска).
Јаболката доаѓа од сортата роза.
Сите делови на јајцето се јадат, како и лушпата богата со калциум.
Околу 70% од црвеното месо консумирано во сиромашните земји е козјо месо.
Кикириките не припаѓаат на ореви, туку на мешунки.
Бананите помагаат во борбата против депресијата.
Медот се прави од нектар и делови што ги повраќаат пчели.
Компирите го засилуваат WIFI сигналот и се користат за тестирање на сигнали во авијацијата.
Сладоледот што се користи во рекламите е всушност пире од компири за да не се стопи за време на снимањето.
Јаболката е подобра за будење наутро отколку кофеинот.
Медот влегува во нашиот крвен систем за помалку од 20 минути, бидејќи пчелите веќе го вариле.
Доматите и краставиците се овошје.
Зрели брусница, можат да скокаат како гумени топчиња.
Алиумфобијата е страв од лук.
Конзумирање на големи количини цвекло ја претвора розовата урина.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.