Овен најави крај на кариерата

Мајкл Овен, напаѓачот на Стоук, најави дека по завршувањето на сезоната ќе стави крај на професионалната кариера.Овен во кариерата како играч на Ливерпул, Реал Мадрид, Њукасл, Манчестер Јунајтед и Стоук одиграл 480 натпревари на кои постигнал 222 погодоци.Со Ливерпул ги освоил трофејите во ФА купот, Лига купот, Комјунити Шилд, УЕФА купот и Супер купот на Европа, додека со Манчестер Јунајтед ја освои Премиер лигата и титулите во Комјунити Шилд и Лига купот.„Со гордост соопштувам дека по завршувањето на сезоната ќе се повлечам од професионалниот фудбал“, наведува Овен во соопштението објавено на неговата интернет страница.„Ги минав сите селекции на Ливерпул и со 17 години дебитирав за првиот тим, потоа играв за Реал, Њукасл, Манчестер Јунајтед и Стоук. Дресот на својата земја го носев на 89 натпревари. Чувствувам дека сега е вистинско време да ставам крај на кариерата“, наведува 33-годишниот напаѓач.Според него, можел само да сонува дека ќе има таква кариера и дека ништо не би постигнал без тренерите, соиграчите, навивачите и спонзорите.Мајкл Овен за англиската репрезентација на 89 натпревари постигнал 40 погодоци.
МакфаксМајкл Овен, напаѓачот на Стоук, најави дека по завршувањето на сезоната ќе стави крај на професионалната кариера.

Пронајдете не на следниве мрежи: