Овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо е нашиот нов омилен појадок

Додека она што најмногу го гледаме на социјалните мрежи за појадок е тост од авокадо или сладок појадок, гранола, бобинки и банани, дали некогаш сте размислувале да го ставите она што го ставате на тост сега во сад и целосно да ги смените вкусовите?

Една од нашите омилени привлечности во кујната е постојаното откривање на нови начини на подготвување храна што ги користиме скоро секој ден, а новооткриениот рецепт многу брзо стана еден од нашите омилени појадоци. Комбинацијата од јогурт, краставица, авокадо и наут звучи како нешто што не сакаме да престанеме да го јадеме за ниту еден оброк.
Овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо е нашиот нов омилен појадок

Овој вкусен и лесен рецепт со јогурт и авокадо е нашиот нов омилен појадок

Потребни состојки:
140 милилитри грчки јогурт
1/4 авокадо
1/4 сечкана краставица
маслиново масло
лимон
кора од лимон
печен наут
зачини по избор и вкус
сол по вкус
Начин на подготовка:
Ставете го јогуртот во сад, а потоа додадете авокадо и краставица, посипете со маслиново масло, кора од лимон и сок од лимон. Додадете наут, свежи зачини, сол и бибер.

Пронајдете не на следниве мрежи: