Овој здрав појадок го топи салото околу стомакот и го нормализира метаболизмот

Ова е еден од најздравите појадоци затоа што во себе содржи витамини и минерали кои го подобруваат изгледот на кожата, го нормализираат метаболизмот и го зајакнуваат организмот.
Безусловно го решава проблемот со мрзеливите црева и опстипација, согорува масни наслаги и ја нормализира телесната тежина.
По еден месец конзумирање на овој моќен коктел, лесно ќе загубите 3 до 5 килограми, а најголем дел околу стомакот.
За подготовка на појадокот потребно е – 300 мл кефир, 2 лажици овесни снегулки, 1 кафена лижичка сомелено ленено семе, 1 кафена лажичка какао во прав, 5-7 суви сливи.
Подготовка
Напомена: Појадокот се подготвува навечер за следниот ден.
Сувите сливи прелијте ги со малку зовриена вода (100 мл). Поклопете ги и оставете ги да отстојат 5 до 10 минути. За тоа време во чинија ставете ги овесните снегулки, сомеленото ленено семе и какаото. Прелијте со кефирот и сè добро измешајте.
Ситно исечкајте ги сливите, а можете и да ги изблендирате во блендер до состојба на пире и додадете ги во претходната смеса. Добро измешајте и оставете го утрешниот појадок во фрижидер.
Наутро извадете го од фрижидер и уживајте во својот здрав и вкусен појадок.
Резултатите набрзо ќе бидат видливи.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.