ОВОЈ УКРАИНСКИ КОМАНДАНТ ЈА ДОБИ БИТКАТА ЗА КИЕВ! Генерал Олександер Сирски: Ова е тешка војна, но ние победуваме!

Командантот на украинските копнени сили, генералот Олександр Сирски, во ексклузивно интервју за ABC News изјави дека светот треба да биде загрижен за нуклеарната закана, односно за заканите на рускиот претседател Владимир Путин за употреба на нуклеарно оружје.

Претходно минатиот месец Путин се закани дека Русија е подготвена да употреби такво оружје за да победи во војната против Украина, откако претрпе серија порази.

ОВОЈ УКРАИНСКИ КОМАНДАНТ ЈА ДОБИ БИТКАТА ЗА КИЕВ! Генерал Олександер Сирски: Ова е тешка војна, но ние победуваме!

„Загрижени сме, сите треба да бидат загрижени“, рече Сирски.

Сепак, тој е уверен дека неговата земја ќе победи во овој конфликт.

„Се разбира, мислам дека победуваме. Пред сè во психолошка смисла, но имаме и многу добри резултати на бојното поле. Ова е тешка војна“, рече тој.

Командантот на украинската армија стана познат по победата во битката за Киев на почетокот на војната, а сега и битката за Харков. Успехот на неговите трупи лежи во фактот што огромните дотогаш окупирани територии беа ослободени и Русите беа принудени да се повлечат до нивните граници.

Реткото интервју, емитувано во понеделникот на „Добро утро Америка“, е едно од ретките случаи кога Сирски јавно зборувал и ги опишал тактиките на Украина, важноста на поддршката од Запад, заканата од обновени напади од Белорусија и неговата решеност Украина да ја врати сета своја територија, вклучувајќи го и Кримскиот полуостров припоен од Москва.

„Ние не сме виделе ваква војна во Европа, па дури ни во светот, од Втората светска војна. Ние многу добро разбираме дека поентата на оваа војна е да го заштитиме нашиот народ, да опстанеме, како и нашата земја. и затоа немаме друга опција освен да ја добиеме“, вели генералот Сирски.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.