Одгласи во печатот по повод приведувањето на вмешаните во афера: – ЗЕМЈИШТЕ ВО ДЕЛЧЕВО

На јавноста одамна и е позната аферата со препродавањето на земјиштето во Делчецо во која има призвук на организирана криминална група. ПУЛС24 веќе пишуваше на оваа тема.

Да видиме сега како другите медиуми денеска ова го пренесоа:

  1. Слободен печат

2. Алсат

Управата за финансиска полиција до скопското обвинителство поднесе кривични пријави против седум лица од кои двајца управители во ЕВН Електрани – Македонија. Нив Финансиската полиција ги товари дека сториле кривично дело измама во службата. Двајцата управители го довеле во заблуда Управниот одбор на ЕВН Македонија за компанијата да купи земјоделски земјишта, а нивната намена, според Финансиската полиција, не можела да се пренамени. Компанијата ги купила земјиштата за 1,6 милиони евра, иако нивната пазарна вредност не била ниту 35.000 евра.

3.фокус

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.