Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат

Гадењето за време на патување може навистина да ви го расипе одморот. Оваа состојба ве прави толку беспомошни, најмногу бидејќи сте заробени во подвижно возило. За среќа постојат начини да се справите со симптомите и удобно да стигнете до посакуваната дестинација.
Што претставува морската болест?
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Морската болест, или гадење за време на патување, предизвикува вртоглавица, гадење и повраќање. Овој проблем се појавува кај сите лица, но најмногу кај деца, бремени жени и луѓе кои земаат одредени лекови.


Вашиот мозок чувствува движење од сигналите од внатрешните уши, очи, мускули и зглобови. Кога добива сигнали што не се совпаѓаат, добивате морска болест. Ако на пример сте на брод, вашите очи ви кажуваат дека стоите мирно, но внатрешното уво чувствува дека се движите. Ова ги буни сигналите што се испраќаат до мозокот и настанува морска болест.


Кои се симптомите на морската болест?
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Најчестите симптоми на морска болест се:
Гадење
Повраќање
Потење
Студена пот
Апатија
Гушење
Зголемена чувствителност на мириси
Губење апетит
Главоболка
Треска
Неудобност
1. Погледнете кон хоризонтот и отворете го прозорецот
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Ако сте во автомобил и гледате во подот или во знаците, мозокот најверојатно добива измешани сигнали. Најдобро е да гледате во една точка на хоризонтот за да ги намалите симптомите. Вашиот мозок ќе забележи дека нештата се движат околу автомобилот. Фокусот ќе ви остане во една позиција и ќе се ослободите од неудобноста во стомакот, а истовремено ќе бидете свесни што се случува околу вас. Отворањето на прозорецот исто така ќе ви овозможи и свеж воздух кој ќе ја регулира температурата на телото.


2. Седнете пред или до прозорец
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Седењето на предното седиште ќе ви овозможи добар поглед кон хоризонтот и нештата што се движат околу вас. Кога сте на задното седиште на мозокот му е многу полесно да се збуни. Уште подобро е ако можете вие да возите. Ова ќе ви помогне да преземете контрола и ќе биде речиси невозможно да почувствувате гадење. Ако на вашето дете му се гади, најдобро е да го поставите во средината на задното седиште.


3. Избегнувајте, читање, гледање во телефонот и слично
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Ако поминувате многу време во автомобил, воз или авион, сигурно сте помислиле дека ова е совршен момент за читање или гледање ТВ серии. Но, гледањето надолу е можеби едно од најлошите нешта што можете да ги направите ако сте склони кон морска болест. Вашите очи ќе се чувствуваат како да сте во дневната соба, но внатрешното уво ќе ви кажува дека се движите.

4. Изедете лесен оброк
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Јадењето обилен оброк пред долго патување со возило е лоша идеја. Исто лошо е да тргнете и со празен стомак. Стомачните киселини можат да направат да чувствувате гадење, а ако изедете многу храна стомакот е посклон кон гадење. Обидете се да изедете некој лесен оброк околу 45 минути пред патувањето. Исто така држете се настрана од зачинета и мрсна храна. Се разбира, не заборавајте да пиете многу вода.
5. Избегнувајте алкохол
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Можеби ви звучи примамливо да се напиете нешто пред да полетате, но ова може само да ја влоши морската болест. Избегнувајте секакви стимули што предизвикуваат гадење. Алкохолот не само што ќе ја влоши морската болест, туку и ќе ве дехидрира.
6. Усогласете го телото со очите
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Ако имате морска болест, немојте да гледате надолу или наназад во возилото. Ова создава збунетост и за очите и за ушите. Стоењето или исправеното седење можат да ви помогнат.
Колку долго трае морската болест?
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Штом ќе запре движењето, ќе се чувствувате подобро. Дозволете си да се почувствувате приземјено откако ќе заврши патувањето. Со ова ќе ја отстраните збунетоста на мозокот. Ако не се чувствувате подобро еден час од застанувањето, најдобро е да посетите лекар.
Како да ја спречите морската болест?
Одлични совети за луѓето на коишто им се гади додека се возат
Постојат неколку опции со кои можете да ја спречите морската болест.
Побарајте лекови што го намалуваат гадењето.
Гледајте кон хоризонтот.
Заборавете на телефонот и уживајте во пејзажите и музиката.
Пробајте да заспиете. Кога сте заспани не чувствувате движење и ќе ви биде подобро.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.