Одлични совети за штедење за време на празничниот шопинг

Експертите за штедење решија да ги споделат своите најдобри совети кои ќе ви помогнат да потрошите многу помалку за време на празниците.
1. Ослободете се од притисокот дека мора да купите нешто
Габриел Пасторек, аналитичар за шопинг на Finder.com вели дека понудите за оваа година ќе траат подолго, што значи дека ќе имаме повеќе време да ги споредиме производите и цените за да извлечеме максимум од нашите пари.
2. Обрнете внимание на попустите
Патем, најголемите попусти се нудат за Black Friday, но со оглед на состојбата оваа година, попустите веројатно ќе започнат порано и ќе траат подолго.
3. Купете на бескаматни рати
Иако овада ве заведе да потрошите премногу, ако сте внимателни, вели Пасторек, може да заштедите значително.
4. Одлучете се за постара технологија
Деновиве нема многу промени од генерација на генерација на одделни уреди. Затоа, за многу пониска цена, можете да добиете само малку послаб уред. Покрај тоа, технологијата од минатата година сигурно ќе се продава со големи попусти.


5. Користете апликации
Постојат различни апликации што ве известуваат каде има најдобри попусти или каде се нудат купони. Ова ќе ви заштеди време што инаку би го потрошиле споредувајќи попусти самостојно, и ќе бидете сигурни дека секогаш знаете каде е најдобрата зделка.
6. Искористете ги придобивките од картичките
За време на празниците, многу картички имаат наградни промоции кои го наградуваат купувањето со одредени поени или нешто слично. Искористете го тоа.
7. Поставете буџет
Сите знаеме колку е лесно да се претера со шопинг за одмор, но затоа има списоци и буџети. Направете список и поставете буџет, а потоа направете ја најважната работа – држете се до нив.
8. Намалете го списокот со подароци


Еден од најлесните начини да заштедите за празниците е да ја намалите листата на оние на кои ќе им подарите подароци. Оваа година влијаеше на сите подеднакво и сите ќе разберат ако оваа година се согласите дека нема да си дадете еден на друг.
9. Размислете за подароците кои можете да ги направите сами
Подароците што самите ги правите често се најубави. Разбудете ја креативната страна во вас и создадете нешто, а на тој начин можете да заштедите многу.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.