Одложен стартот на новата сезона во НБА лигата!

Новата сезона во НБА кошаркарската лига нема да започне пред 25 декември, денес го известија управниот одбор челниците на лигата, пренесува американскиот портал „Атлетик“. 

Стартот на новата сезона во најсилната кошаркарска лига првично беше планиран за 1 декември, но како што се наведува, тоа нема да се случи пред Божиќ. Се додава дека НБА исто така ќе го премести драфтот за 2020 година, кој требаше да се одржи во јуни, но беше преместен за 16 октомври, а потоа за 18 ноември, поради панемидија со коронавирусот. 

Со поместување на нацртот од октомври во ноември, НБА и сојузот на играчи ќе имаат време да направат некои измени и дополнувања на колективниот договор и договорите за плата за сезоната 2020/21, пренесува ESPN. 

Тековната сезона во НБА, која беше прекината поради пандемијата  од март до јули, во моментов е во завршна фаза.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.