Однадвор крцкави, а внатре меки: Рецепт за најдобрите миризливи переци од вашата кујна

Loading...

Омилените пецива за појадок кај повеќето луѓе се переци. Ретко кој може да одолее на миризливи, свежи, топли переци од пекарницата. Сепак, тие не се секогаш достапни. Затоа е идеално да имате добар и докажан рецепт за меки переци, кои секогаш можете да си ги направите дома.
Откако ќе пробате вака подготвено пециво, тоа секогаш ќе биде ваш прв избор.
Состојки:
800гр брашно
20гр свеж квасец
1 лажичка шеќер
1,5 лажичка сол
500мл топла вода
1дл масло
За солениот прелив:
50гр брашно
20гр сол
60мл вода
или груба морска сол, сусам, ким за посипување
Подготовка:
Промешајте го квасецот со малку топла вода, од вкупната количина, и шеќер и почекајте да проработи.
Во сад за мешање, истурете го брашното, солта, додадете го квасецот, остатокот од топла вода и масло. Месете го тестото прво со процесор за храна, а потоа со рака. Поставете го садот настрана за да нарасне тестото и да се дуплира.
За тоа време, подгответе солен прелив. Во мал сад, измешајте со брашното, а потоа полека додадете ладна вода и изматете сè во хомогена смеса, без грутки.
Смесата треба да биде прилично густа, но може да истекува од лажицата.
Измешајте го нараснатото тесто и поделете го на 10 дела, обликувајте го секој дел во топка, покријте го со крпа и оставете го да стаса уште 10 минути.
Потоа, превртете го секое парче во долга нишка од околу 70 см и свиткајте во форма на перек. Ставете ги свитканите переци, со шевовите надолу, на плехот за печење.
Загрејте ја рерната на 250 степени и печете ги гевреците додека малку поруменат. Потоа прелијте ги со солен прелив и вратете ги во рерна уште 5 минути додека не поруменат малку и преливот се исуши.
Ако правите переци со ким, морска сол или сусам, ставете ги попрскувањата по ваш избор врз непеченото тесто и печете.
Извадете ги переците од рерна и уживајте во нивниот вкус!
Пријатно!

loading...