Односот спрема парите го одредува вашиот карактер – постојат 4 типа на личности, во кој спаѓате вие?

Вашиот став кон парите, на многу начини укажува на тоа каква личност сте, тврдат експертите.Мелиса Браун, финансиски експерт, ги подели сите луѓе на 4 основни типа според тоа каков им е односот кон парите.

Проверете кој тип најдобро ве опишува.

Работник

Зборот што најдобро го опишува е: прагматичен.

Тој верува дека сè може да се постигне преку напорна работа. Ги почитува правилата и неговиот омилен слоган е: тивка вода, брег рони.

Тој ја проверува финансиската состојба секоја недела.

Предности: упорност и лојалност.

Недостатоци: премногу крути во следењето на правилата, склони кон „исцрпување“ од работа.

Дизајнер

Со еден збор: идеалист.

Длабоко убеден дека ако сака нешто, може да го постигне.

Предности: тие се флексибилни, оптимистични и лесно ги решаваат проблемите.

Недостатоци: тие често донесуваат одлуки премногу брзо и не сакаат многу да се замараат со деталите.

Опортунист

Најдобро е опишано со зборот: интелектуалец.

Најкритичен и најциничен тип. Тие веруваат дека најдобриот пристап кон финансиите е: замисли и научи.

Предности: логика и интелект, внимателно размислување пред да донесе одлука.

Недостатоци: тие се полни со предрасуди, понекогаш размислуваат премногу, неодлучни се.

Посредник

Со еден збор: соработка.

Тие веруваат дека успехот доаѓа преку познаници и грижа за луѓето кои ви се важни.

Предности: сочувство, разбирање, снаодливост.

Недостатоци: тие реагираат премногу емоционално во важни моменти, ги занемаруваат сопствените интереси.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.