Од оваа здрава намирница ќе направите совршена фотографија за на Инстаграм

Loading...

Социјалните медиуми станаа дневна доза на инспирација, а покрај советите за мода и убавина, во последно време можете да најдете и многу трендови за здрава исхрана. Еден од најпопуларните трендови на Инстаграм е синиот појадок чијшто главен додаток е синиот екстракт од спирулина и токму поради прекрасната нијанса на сина боја овој појадок е вистинска атракција на социјалните мрежи.


Од оваа здрава намирница ќе направите совршена фотографија за на Инстаграм
Спирулината е еден вид сино-зелена алга која се наоѓа во езерата и океаните. Таа е богата со витамини и со важни хранливи материи и поради тоа стана толку популарна. Спирулината е целосен протеин што значи дека ги содржи сите 9 основни масни киселини, а малкумина знаат дека спирулината содржи дури 10 пати повеќе бета-каротен од морковите.

 

View this post on Instagram

 

Rise and shine! Enjoy pancakes the ICONIC way from @learningfrombalance ?

A post shared by ICONIC Protein (@drinkiconic) on


Спирулината има одлични детоксикациски својства, а едно истражување покажало дека ја поттикнува елиминацијата на токсините и на другите штетни материи од крвотокот. Таа има моќно антиинфламаторно дејство и поради тоа е добра во превенција на хроничните воспалителни заболувања како што е ревматоидниот артритис.


Спирулината содржи железо и витамини што му се потребни на организмот, па затоа е одличен додаток во исхраната. Иако има интензивна боја, таа не го менува вкусот на храната, па затоа нема точна препорака за количината што треба да ја ставите во вашиот оброк.

loading...