ОД ОВИЕ ЗБОРОВИ ЦЕЛИОТ РЕГИОН Е ВО СОЛЗИ: Сестрата на Матеј Периш се прости од нејзиниот брат!

Целиот регион тагува поради трагичната смрт на Матеј Периш, младо момче од Сплит кој исчезна во Белград на новогодишната ноќ и чие тело беше пронајдено минатата недела кај Ада Хуја.
Матеј денеска ќе биде погребан во родниот град Сплит, а од него вечерва ќе се простат неговите пријатели во бродска линија во близина на сплитското Фери пристаниште.
Неговиот татко Ненад Периш претходно побара од медиумите и јавноста да се воздржат од доаѓање на погребот на нивниот сакан син.
-Почитувани новинари и сниматели, уште еднаш ви благодарам за сочувството и правилното покривање на овој случај, но уште еднаш ве молам да се воздржите од секакво медиумско внимание за мене и моето семејство од какво било медиумско внимание на погребот на нашиот Матеј. Знам дека ќе го разберете моето барање, и за тоа ви благодарам од мое лично име и во име на моето семејство, изјави Периш.
Во пресрет на погребот, сестрата на Матеј на социјалните мрежи објави потресно видео и порака со која се збогува со својот брат.
На снимката се фотографиите на Матеј, а во позадина се слуша песната „Недостигаш“ на Дино Мерлин.
– Недостигаш брат мој, се надевам дека конечно го пронајде својот мир, ти благодарам што постоиш, ти благодарам што ме обедини. Сава и Дунав те зедоа, Хрватска те чека и ги рашири крилјата… Почивај во мир, сестра ти те сака најмногу на светот, напиша неговата сестра.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.