Од среда протест на возачите на ЈСП, Арсовска како и за се друго – жали!

Независниот синдикат во ЈСП „Скопје“ за среда (15 јуни) најави протест на возачите на автобуси на кој ќе испорачаат барања за зголемување на платите и за подобрување на, како што велат, „тешките услови за работа“.

Данела жали и оценува дека некој политички протестира. Возачите пак велат условите за работа се тешки и неиздржливи

Протестот е организиран од страна на Независниот синдикат на возачите и според најавите ќе се реализира на 15, 16 и на 17 јуни, во периодот од 11 до 12 часот пред дирекцијата на ЈСП „Скопје“.
Данела Арсовска: Многу ми е жал.

-Независниот синдикат не знам зошто покренува вакви активности, можеби и политички е мотивирано, бидејќи беше разговарано за скалесто зголемување во рамки на сите претпријатија. Тоа не е добро за нив како синдикат бидејќи го губат својот кредибилитет во процесот на преговарање, а го нарушуваат она што вработените го имаат, кажа Арсовска.

Протестот е организиран од страна на Независниот синдикат на возачите и според најавите ќе се реализира на 15, 16 и на 17 јуни, во периодот од 11 до 12 часот пред дирекцијата на ЈСП „Скопје“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.