Од утре, влегувајќи во Бугарија без ПЦР-тест и укинување на карантинот за граѓаните на Србија, но не и за Македонците!

Loading...

Според одлуката на Министерството за здравство на Бугарија, не е потребен негативен PCR тест на коронавирусот за граѓаните на Србија, Турција, Белорусија и Чешка да влезат во таа земја од утре.

Со истата одлука се укинува и карантинот за лица кои пристигнале во Бугарија од споменатите земји во периодот од 20 до 31 август 2020 година, објави агенцијата БТА, јавува Танјуг. 

До сега, граѓани на овие земји мораа да направат PCR негативен тест за да влезат во Бугарија, не постар од 72 часа од моментот на тестирање.

loading...