Од јуни можеме да патуваме во Србија без тест за КОРОНА

Loading...

Од јуни можеме да патуваме во Србија без тест за КОРОНА

Ана Брнабиќ, Премиерката на Србија за медиумите рече дека ќе се обидат што е можно повеќе да го либерализираат влезот во Србија. Ова со цел да закрепне економијата која е во сериозен застој поради епидемијата на КОРОНА ВИРУСОТ.

Србија: Ново жариште на КОРОНА во Врање

На сила Од 1-ви јуни стапува либерализираниот режим на граничните премини со Македонија, Црна Гора, Албанија и Босна и Херцеговина. Тоа значи дека на граѓаните на овие земји нема да им се бара негативен тест на новиот коронавирус.

„на сила тие ќе можат да влегуваат во Србија како и порано“, изјави Брнабиќ. За другите земји останува на сила задолжителното тестирање, односно доставување на негативен „ПЦР“ тест на Ковид-19 за влез во земјата.

* * * * Следете не на Фејсбук. * * * * Имаме интересни содржини секој ден, сите не се објавуваат на сајтот!!
loading...