Околу 80% од вработените во Твитер си заминаа откако Маск ја презеде функцијата

Околу 80 отсто од вработените во американската компанија Твитер , која е сопственик на истоимената социјална мрежа, се отпуштени или оставени по сопствена желба откако компанијата ја купи претприемачот Илон Маск , јави телевизијата CBS, цитирана од БТА.

Според медиумите, бројот на вработени со полно работно време во компанијата е намален на околу 1.300 лица. Особено, одделот, кој се занимава со препораки за политиките на компанијата , дизајнот и промените на производите за да се обезбеди безбедност на потрошувачите, сега има помалку од 20 вработени со полно работно време.

Според инженер кој поднесе оставка од компанијата , таквата загуба на вработени и отпуштања може да го отежнат одржувањето на услугата. Под водство на Маск , Twitter ја намали својата работна сила преку масовни отпуштања, а другите вработени беа принудени да отпуштат по значајните промени во политиките на компанијата .

Пред два дена „Бизнис инсајдер“, повикувајќи се на свои извори, објави дека отпуштањата на Твитер земаат замав и покрај тоа што сопственикот го уверувал спротивното. Според изданието, десетици вработени задолжени за рекламирање и монетизација биле принудени да ја напуштат компанијата пред две недели. Маск планира да затвори многу меѓународни канцеларии на Твитер , како и во САД, што би можело да доведе до намалување на персоналот на компанијата до 2.000 луѓе, се вели во изданието. Пред Маск да го преземе Твитер , компанијата имаше околу 7.500 вработени


Пронајдете не на следниве мрежи: