Оливер Андонов: Мицковски е Главен Опозициски ВОАЈЕР и МАСТУРБАТОР

Нашиот Прв Опозиционер, согласно општествениот ред, во суштина Главен Опозициски ВОАЈЕР кон Власта, Главен политички МАСТУРБАТОР кон опозициониот електорат и Главен политички ОКСИМОРОН за меѓународната политичка сцена, потврдувајќи ги секојдневно, претходно посочените квалитативи, ден низ ден само ја потврдува квалификацијата даден од страна на одредени дипломати, дека станува збор за „политичко недоносче“. Наместо да се обиде барем, согласно неговиот „интелектуален“ потенцијал и партиски „капацитет“, да ги попречи процесите кои ги води неговиот партнер и истомисленик, Црпко 33-ти, тој со неговото однесување само дополнително го потпалува огнот во кој согорува државата и Македонскиот национален идентитет. Маѓепсан од улогата на Генералисимус, како оној лудак Нерон, на социјалните мрежи твори стихови за светлата иднина, продводена од Него и неговата клика. (Можеби е потребен мал оптимизам преку стиховите на Бранко Миљковиќ: „Ништо не е изгорено во огинот, само е збито во пепелот“!).

Кога малку ќе се подзамислам, нашиот Генералисимус не е ништо друго до Аватар на нашиот главен племенски врач Црпко 33 –ти. Односно две лица на една иста монета (па нека е и крипто валута), нешто како Македонска политичка варијанта на римскиот бог Јанус, како и да падне Ние губиме. Поради сето напред кажано очигледно дека овде работите се многу мачни како Нам со НИВ, така и Ним со Нам, па како решение предлагам, Главниот Врач и неговиот Аватар да тргнат по стапките на Јан Палах, додека не го почувствувале гневот на популизмот на чии крилја веќе долго летаат.

извор: глобално.мк

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.