ОН бараат непречен пристап до нуклеарната централа Запорожје

Обединетите нации повторно побараа од Русија и Киев да им дадат зелено светло за експертска мисија во спорната нуклеарна централа Запорожје.

ОН бараат непречен пристап до нуклеарната централа Запорожје

„Уште еднаш ги повикуваме страните да ѝ дозволат на мисијата на МААЕ итен, безбеден и непречен пристап до локацијата“, рече претставникот на ОН за политички прашања, Розмари ди Карло, на состанокот на Советот за безбедност на ОН во Њујорк.

Таа нагласи дека МААЕ во вторникот го обнови барањето за адекватно работење на мисијата на МААЕ, кое начелно е поддржано од сите страни, но не успеа да дојде до контроверзното прашање дали експертите ќе пристигнат преку територијата под руска контрола или – која би биди коректен според меѓународното право – од украинска територија.

Ди Карло рече дека подготовките за експертска мисија од областа под украинска контрола до нуклеарната централа што ја држи Русија се во тек, но потребно е одобрение од Киев и Москва.

Во меѓувреме, деескалацијата околу Запорожје продолжува со „речиси секојдневни извештаи за алармантни инциденти во седиштето“. Секој напад на централата е „самоубиство“ поради огромната нуклеарна опасност.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.