Орбан ги шокираше сите: Отиде на фудбалски натпревар со шал од голема Унгарија!

Унгарскиот премиер Виктор Орбан се појави на фудбалскиот натпревар со Грција, носејќи навивачки шал што ги претставуваше земјите на границите од пред 1920 година, кога Будимпешта беше под контрола на територии кои сега се дел од Романија, Хрватска, Словачка, Србија, Австрија и Украина.

Унгарците во пријателски натпревар во Будимпешта ги совладаа Грците со резултат 2:1. Орбан на својата социјална мрежа објави видео од збогувањето со пензионираниот репрезентативец Балаж Џуџак.

Орбан ги шокираше сите: Отиде на фудбалски натпревар со шал од голема Унгарија!

Сликата на земјата на старата граница често се користи во сувенири и за време на официјални настани. Знаците на Секели, ромски регион порано дел од Унгарија, каде што живеат етнички Унгарци, се трајно прикачени на зградата на парламентот во Будимпешта, тие можат да се видат за време на патриотските паради низ градот.

Секоја година Орбан држи говор во романскиот град Баиле Тушнад, каде Унгарците сочинуваат 90 отсто од населението. Официјален Букурешт постојано протестираше поради употребата на симболот на територијата која сега е дел од Романија.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.