Ориз или киноа: Што е поздраво?

Во борбата против житариците, се чини, кинoa излегува како победник. Таа стана омилена храна кај фитнес-ентузијастите ширум светот. Но, многумина се прашуваат дали причината е само тренд или е навистина толку многу подобар избор од оризот?
Ако сте љубител на ориз, имаме добри вести. Двата избори се здрави и можат да бидат дел од вашата исхрана. Она што треба да го препознаете е кој е подобар избор за вас. Секој од нив има свои предности и недостатоци.
Здравствени придобивки од киноа
Киноата не е житарка, но се готви и јаде како нив и има слични хранливи материи. Некои од нејзините здравствени придобивки се:
– Таа е полна со протеини и ги содржи сите основни аминокиселини кои му се потребни на организмот
– Не содржи глутен, но треба да бидете внимателни и да ја купите само од овластени производители
– Содржи влакна и затоа спречува запек, го намалува холестеролот и го контролира нивото на шеќер во крвта
– Богата е со железо, магнезиум, манган, цинк, фосфор, калциум, калиум и селен
– Има антиинфламаторни својства што ја прави одлична за функционирање на цревата.
Здравствени придобивки од оризот


Оризот е главен во многу земји низ целиот свет. Доаѓа во различни големини и форми, но најпопуларните се бел и интегрален. Здравствените придобивки од оризот се:
– Како киноата, не содржи глутен, но тоа не е случај со некои зачинети видови или оние што се користат за подготовка на суши
– Интегралниот ориз е одличен извор на селен, магнезиум, манган, бакар, калиум и цинк
– Белиот ориз е лесно сварлив, затоа се препорачува за лица кои имаат мачнини
– Интегралниот ориз содржи повеќе растителни влакна и го намалува апетитот
– Вклучувањето интегрално жито во вашата исхрана може да ви помогне да го контролирате крвниот притисок, да го зголемите нивото на калиум, да го намалите оштетувањето на крвните садови и да го контролирате шеќерот во крвта.
Киноа или ориз? Што да изберете?
Тешко е да се каже која храна е поздрава бидејќи сето тоа зависи од потребите на една личност. Постојат неколку разлики што треба да ги имате предвид:
Киноа е протеин и ниту бел ниту интегрален ориз не ги содржат сите аминокиселини. Вклучувањето храна богата со протеини во вашата диета е клучот за здравјето.
И киноата и оризот ќе ве заситат, но киноа има предност во однос на оризот, бидејќи има повеќе растителни влакна.
Киноа обезбедува дневна доза на јаглени хидрати, што не е случај со белиот ориз. Интегралниот ориз, од друга страна, е одличен извор на сложени јаглехидрати.
И двете опции се без глутен, но киноа е поздрава затоа што содржи повеќе клучни хранливи материи.
Оризот содржи помалку калории од киноа. Една чаша киноа содржи 222 калории, една чаша интегрален ориз 218, а бел ориз 111.
Киноата содржи повеќе калиум, што ја прави одлична алтернатива за луѓето дијагностицирани со хипертензија, камења во бубрезите или слаби коски.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.