Ориз со говедско месо во сос од печурки и црвено вино е примамлив ручек

По празничното готвење, малку луѓе имаат волја да поминат часови на шпорет и да подготвуваат комплицирани оброци. Ако немате идеја што да подготвите за ручек, и барате нешто брзо, вкусно и здраво, оризот со говедско месо во сос од печурки и црвено вино е одлично решение што никој нема да може да го одбие
Во повеќето домаќинства, резервите за храна за одмор се веќе изедени, но поради огромното време поминато во кујната во последните две недели, малкумина се подготвени да стојат зад шпоретот со часови.
За да заштедите време и да обезбедите здрав и вкусен оброк за вашето семејство, викендов пробајте сочно говедско месо во сос од печурки и црвено вино, кое совршено одговара со оризот и е подготвено за само половина час.
Состојки:
4 стекови од говедско месо
15 печурки од даг по ваш избор
20 кромид кромид
3 дена путер
3 лажици масло
1 лажица сушен лук
1 лажица супа од печурки од вреќата
2,5 дл црвено вино
2 лажици сецкан магдонос
Вегета, сол, бибер
2 чаши ориз


Постапка:
Исечете ги, ставете сол и црн пипер. Исечете ги шампињоните (ако печурките се кратки, сварете ги кратко), и ситно исечкајте го кромидот. Во пошироко тенџере или подлабока тава, загрејте го маслото, ставете ги шницлите и печете ги од двете страни додека не омекнат. Кога ќе завршат, извадете ги и чувајте ги на топло место.
Во маснотиите за печење додадете путер и ситно исечен кромид, пржете додека не порумени златно, потоа истурете го виното, намалете го огнот и оставете го да врие 10-15 минути за да испари алкохолот.
Потоа додадете печурки, магдонос, лук, сол, зеленчук, бибер и во половина децилитар вода промешајте лажица супа од печурки. Мешајте да зоврие уште малку, а потоа вратете ги шницлите добро да се загреат. Послужете го готовото месо со варен ориз.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.