Освежителна салата со киноа

Состојки
1 чаша киноа
2 чаши вода
1 домат
1 свежа краставица
1 пиперка
2 ротквици
2 млади кромидчиња
1 морков
1 лимон (сок од лимонот)
3 лажици маслинов зејтин
1 лажичка сол

Едноставна и освежителна салата.
1. Една чаша (од 120 милилитри) киноа и две чаши вода се ставаат да се загреваат на оган. Кога ќе почне да врие се додава малку сол и се меша од време на време.
Кога ќе испари целата вода , ја оставаме киноата да се олади.
2. Целиот зеленчук го сечеме на приближно исти парчиња. Цедиме сок од 1 лимон и го ставаме врз зеленчукот, посолуваме .
3. Врз оладената киноа го додаваме зеленчукот, ставаме маслинов зејтин, леко промешуваме и служиме.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.