Освежувачки летен пијалак: Компот од праски!

Ако сте љубители на праски сигурни сме дека овој компот ќе ви биде новиот омилен летен пијалак. Компотот е популарен пијалак кој е во состојба да го подобри здравјето. Лесно се прави и е многу вкусен. И сè што ви е потребно се само 3 состојки што сигурно веќе ги имате во вашиот дом!
Потребни состојки:
1 килограм праски
1 килограм шеќер (за 10 тегли компот)
Вода


Начин на подготовка:
Измијте ги убаво праските, исечете ги на парчиња и тргнете ги семките. Исечените парчиња ставете ги во тегла, додајте шеќер и сипете ја водата. Варете ги теглите во тенџере со вода едно петнаесетина минути. Оставете да се олади и послужете.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.