ОСМАНИ: СРБИЈА ИМА ЗА ЦЕЛ ДА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРА СЕВЕРОТ НА КОСОВО

Косовската претседателка ги повика Србите во Косово да не потпаѓаат на српската пропаганда, додавајќи дека Косово е посветено на мирот и стабилноста и останува јасно позиционирано на својот евроатлантски пат.

По повод најавата за повлекување на избраните и именуваните претставници на косовските Срби од косовските институции, претседателката на Косово Вјосе Османи ја оцени дека Србија има за цел да го дестабилизира северот на Косово, јавува Anadolu Agency (AA).

Вјосе Османи додаде:

„Оваа акција е направена под притисок на властите во Белград. Ваквиот пристап им создава сериозни проблеми на српските граѓани на север, кои се чувствуваат загрозени од дејствијата на дивите структури кои имаат за цел дестабилизација“
ОСМАНИ: СРБИЈА ИМА ЗА ЦЕЛ ДА ГО ДЕСТАБИЛИЗИРА СЕВЕРОТ НА КОСОВО

Османи рече дека повлекувањето на министрите, замениците и припадниците на српската заедница од Владата на Косово, Собранието на Косово и косовската полиција претставува „чин против демократијата, владеењето на правото“, соопшти Претседателството на Косово.

„Оваа акција е направена под притисок на властите во Белград. Ваквиот пристап им создава сериозни проблеми на српските граѓани на север, кои се чувствуваат загрозени од дејствијата на дивите структури кои имаат за цел дестабилизација“, рече Османи.

Таа наведе дека институциите ќе ги преземат неопходните чекори за да обезбедат непречено функционирање и јавна безбедност на секој дел од територијата на Косово во тесна соработка со меѓународните партнери.

„Спроведувањето на законот и редот не претставува закана за ниту еден граѓанин на Косово, без разлика на етничката припадност. Меѓутоа, воспоставувањето на редот и законот претставува ризик за нелегалните структури што ги насочува Белград, а кои имаат за цел да го дестабилизираат Косово и регионот. Денешната акција на Србија претставува нејзино еднострано повлекување од бриселските договори во однос на затворањето на нејзините нелегални структури на Косово“, рече Османи.

Таа оцени дека оваа постапка, која ја поттикна Србија, „уште еднаш го докажува она што многупати го кажавме, дека Србија е изворот на дестабилизација на Косово и на регионот поради нејзините територијални и хегемонистички цели. Сепак, Србија нема да може да го промени мултиетничкиот карактер на институциите и да го наруши мирот и безбедноста на Косово“.

Османи рече дека комуникацијата и соработката со косовските Срби ќе продолжи и институциите на Косово ќе се погрижат секој граѓанин на Косово на секој дел од неговата територија да ги добива потребните услуги од институциите без никаков прекин.

Таа ги повика Србите во Косово да не потпаднат на српската пропаганда, додавајќи дека Косово е посветено на мирот и стабилноста и останува јасно позиционирано на својот евроатлантски пат.

„Дејствувањата на институциите за еднаквост на сите пред законот се во согласност со највисоките стандарди и европските вредности. Иднината на Косово е во ЕУ и НАТО и никој нема да може да го запре овој пат. Но, Белград е тој што се обидува да дестабилизира и одржува блиски односи со Русија и е негова алатка во овој дел на Балканот“, рече Османи.

Претходно денеска сите членови на Српската листа на Собранието на Косово, министер во Владата на Косово, градоначалниците на четири општини на северот на Косово, како и сите претставници на Србите во косовските судови и полицијата поднесоа нивните оставки.

Како што е најавено, оваа одлука останува во сила се додека Приштина не ги повлече своите „еднострани и незаконски одлуки“ за пререгистрација на регистарските таблички и не ја формира Заедницата на српските општини во согласност со Првиот бриселски договор и сите други договори склучени во дијалогот.

Пред два дена, регионалниот директор на косовската полиција за север објави дека припадниците на косовската полиција од српската заедница на северот на Косово одбиваат да ја спроведат наредбата на Владата на Косово за казнување на граѓаните за возила кои не се ре- заведен на таблички на РКС, поради што в.д директорот на косовската полиција го суспендираше.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.