Осудени на смрт. Епилог од судењата на странските борци во Украина

Двајца британски државјани и еден Мароканец во четвртокот беа осудени на смрт поради учество во борбите на страната на Украина, во казна изречена од промосковските бунтовници во земјата.

Постапката против тројцата заробени борци беше осудена од Украина и од Западот како измама и кршење на правилата на војната.

Шон Пинер е осуден на смрт поради учество во редовите на војската на Украина

Во меѓувреме, рускиот претседател Владимир Путин се чинеше дека се споредува себеси со освојувачот на монархот Петар Велики и зборуваше за потребата на неговата земја да ја „врати“ територијата и да се зајакне додека силите на Кремљ ја продолжија жестоката војна за трошење во источна Украина.

Судот во самопрогласената Народна Република Доњецк во Украина ги прогласи тројцата борци за виновни за насилно соборување на власта, дело казниво со смрт во непризнатата источна република. Мажите беа осудени и за платенички активности и тероризам.

Руската државна новинска агенција РИА Новости објави дека мажите – идентификувани како Ејден Аслин, Шон Пинер и Брахим Садун – ќе се соочат со стрелачки вод. Имаат еден месец за жалба.

Сепаратистичката страна тврдеше дека тројцата биле „платеници“ кои немаат право на вообичаената заштита на воените затвореници. Тие се првите странски борци осудени од украинските сепаратисти поддржани од Русија.

Портпаролот на украинското Министерство за надворешни работи Олех Николенко ја осуди постапката како правно неважечка, велејќи: „Ваквите шоу судења ги ставаат интересите на пропагандата над законот и моралот“. Тој рече дека сите странски државјани кои се борат како дел од вооружените сили на Украина треба да се сметаат за украински воен персонал и да бидат заштитени како такви.

Британскиот министер за надворешни работи Луз Трус ја изрече пресудата како „лажна пресуда без апсолутно никаков легитимитет“. Портпаролот на премиерот Борис Џонсон, Џејми Дејвис, рече дека според Женевската конвенција, заробениците имаат право на имунитет како борци.

Таткото на Садун, Тахер Садун, изјави за мароканскиот онлајн весник на арапски јазик Мадар 21 дека неговиот син не е платеник и дека има украинско државјанство.

Семејствата на Аслин и Пинер рекоа дека двајцата мажи биле долгогодишни членови на украинската војска. Се вели дека и двајцата живееле во Украина од 2018 година.

Тројцата мажи се бореа заедно со украинските војници пред Пинер и Аслин да им се предадат на проруските сили во јужното пристаниште Мариупол во средината на април и Саадун да биде заробен во средината на март во источниот град Волновака.

Уште еден британски борец заробен од проруските сили, Ендрју Хил, чека судење.

Руската војска тврди дека странските платеници кои се борат на страната на Украина не се борци и треба да очекуваат долги затворски казни, во најдобар случај, доколку бидат заробени.

Додека беснееше војната во клучниот град во украинскиот регион Донбас и другите делови на земјата, рускиот претседател повлече паралели помеѓу основањето на Санкт Петербург од страна на Петар Велики и амбициите на современа Русија.

Кога Петар го основаше новиот главен град, „ниту една европска земја не го призна како Русија. Сите ја препознаа како Шведска“, рече Путин. Тој додаде: „Што правеше (Петар)? Враќање и засилување. Тоа е она што тој го направи. И се чини дека ни падна улога да вратиме и да зајакнеме исто така“.

Се чини дека Путин со ова, исто така, ја остава отворена вратата за понатамошно руско територијално проширување.

„Невозможно е – разбирате ли? – невозможно е да се изгради ограда околу земја како Русија. И ние немаме намера да ја градиме таа ограда“, рече рускиот лидер.

Руските сили продолжија да го напаѓаат источниот град Сиевиеродонецк во жестока, улична борба за која украинскиот претседател Володимир Зеленски рече дека може да ја одреди судбината на Донбас, индустриското срце на рудниците и фабриките за јаглен во земјата.

Сепаратистите поддржани од Москва со години се борат против украинските војници во Донбас и држеле делови од територијата пред инвазијата.

„Во самиот град продолжуваат жестоките битки. Уличните битки се одвиваат со различен успех во градските блокови“, Серхи Хаидаи, гувернер на провинцијата Луганск. „Војската на Украина се бори за секоја улица и куќа“.

Сиевиродонецк е дел од последниот џеб на Луганск што Русите допрва треба да го заземат. Донбас е составен од провинциите Луганск и Доњецк.

Министерот за одбрана Олексиј Резников во објава на Фејсбук рече дека секој ден се убиваат до 100 украински војници. „Ние како земја не можеме да си дозволиме да крвариме, да ги изгубиме нашите најдобри синови и ќерки“, рече тој.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.