ОТКРИЕНА НАЈГОЛЕМАТА ИЗМАМА НА ВИКИПЕДИЈА: Жена го направила тоа над 200 пати

Претставувајќи се како експерт во оваа област, една кинеска домаќинка со години пишува целосно измислени написи на Википедија за алтернативната историја на средновековна Русија – вклучувајќи непостоечки области, битки кои никогаш не се случиле и имагинарни руски олигарси.

ОТКРИЕНА НАЈГОЛЕМАТА ИЗМАМА НА ВИКИПЕДИЈА: Жена го направила тоа над 200 пати

Пред неколку дена, сосема случајно, оваа корисничка на Википедија беше разоткриена, а со неа и една од најголемите измами во историјата на оваа платформа со отворен код, пишува Original Magazine.

Додека читал напис на Википедија за рудникот за сребро во Кашин, кој го откриле руските селани во 1344 година, кинескиот романсиер Јифан забележал нешто фасцинантно.

Според тој запис на Википедија, во рудникот биле вработени повеќе од 40.000 робови и ослободени, што претставувало огромен извор на богатство за руското кнежевство Твер во 14 и 15 век. Во оваа статија, сè е опишано со неверојатни детали – дури и геолошкиот состав на почвата, структурата на рудникот, па дури и процесот на рафинирање на рудата.

Читајќи ги долгите записи со сите извори на Википедија, Јифан мислеше дека е на патеката на исклучително интересна тема и материјал за неговиот нов роман. Меѓутоа, овој кинески писател наскоро дознава дека сè што прочитал е целосно измислена историја на светот изградена од корисник на Вики со прекар Жемао.

На Википедија на кинески јазик, Жемао напиша над 200 статии, од кои ниту една немаше никаква основа во реалноста. Џемао, во секој нејзин запис, изгради свет на целосна фикција, која остана неизложена повеќе од една деценија од своето постоење на Википедија.

По консултација со луѓе од руско потекло, Јифан дозна дека илјадниците страници или верзии на книгите на кои се осврна Џемао – всушност не постоеле.

Луѓето со кои Јифан ги потврдил записите на Вики за античките конфликти меѓу словенските држави се едногласни денес – ниту една од референците на кои се повика Џемао не може да се најде во руските историски записи.

„Секоја нејзина статија беше со толку висок квалитет и детали што статиите на Вики на други јазици, дури и на руски, беа засрамени во споредба со нејзините“, напиша Јифан на Жиху, кинеската верзија на Quora, каде минатиот месец го сподели своето откритие на Википедија. .

Обемот на оваа невидена измама на Википедија излезе на виделина откако група доброволни уредници и други корисници на Википедија прочешлаа речиси 300 статии напишани од Џемао во текот на годините.

„Се чини дека неговата содржина е со висок квалитет и сите записи се поврзани еден со друг. „Јемао така создаде систем кој постоеше независно од сè друго, за себе“, вели „ветеранот“ на кинеската Википедија Џон Јип во врска со оваа необична истрага. „Самата Џемао дизајнираше и спроведе нов начин на поткопување на Википедија“, додава Јип.

Една од нејзините најдолги написи беше должината на Големиот Гетсби.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.