Откриена тајна група воени инженери кои ги програмираат летовите на ракетите со кои Русија напаѓа во Украина

Истражувањето вели дека воените инженери од овие единици ги воделе ракетите за време на серијата гранатирања на украинските градови кои започнаа на 10 октомври, кога Русија се префрли на „тактиката“ на уништување на енергетската и воената инфраструктура на Украина, како и цивилни цели.

…членовите на единицата биле регистрирани на официјалната адреса на Генералштабот на руската армија – на улицата Знаменка бр. 19 во Москва. Самиот Центар ретко се споменува во медиумите, а неговите функции се опишани во воените публикации како „давање ИТ услуги“ и „автоматизирање“ на вооружените сили…
Откриена тајна група воени инженери кои ги програмираат летовите на ракетите со кои Русија напаѓа во Украина

Истражните портали „Инсајдер“ и „Белингкет“ и германскиот неделник „Шпигел“ спроведоа истрага што доведе до тајна единица на Главниот компјутерски центар на руските вооружени сили, која се занимава со прецизно водење на ракетни проектили на цели низ Украина.

Истражувањето вели дека воените инженери на овие единици ги воделе ракетите за време на серијата гранатирања на украинските градови кои започнаа на 10 октомври, кога Русија се префрли на „тактиката“ на уништување на енергетската и воената инфраструктура на Украина, како и цивилни цели.

По пренасочувањето на мостот на Крим, почнаа одмазднички ракетни напади во Русија, кои руските пропагандисти ги нарекуваат „да ја вратиме Украина во камено доба“. Вкупно, околу 40 отсто од енергетските капацитети во земјава се пробиени.

Покрај енергетската инфраструктура – милиони граѓани останаа без струја и парно – нападите зафатија и многу станбени згради со многу цивилни жртви.

За да ги „лоцираат“ вработените во споменатата единица, новинарите ги анализирале податоците на неколку илјади дипломирани студенти на водечките руски воени институти специјализирани за ракетна наука.

Како што се испостави, членовите на единицата биле регистрирани на официјалната адреса на Генералштабот на руската армија – на улицата Знаменка бр. 19 во Москва. Самиот Центар ретко се споменува во медиумите, а неговите функции се опишани во воените публикации како „давање ИТ услуги“ и „автоматизирање“ на вооружените сили.

Авторите на истрагата ги проучувале метаподатоците од телефонските разговори на началникот на ГВЦ, ​​генерал-мајор Роберт Баранов. Како што покажа анализата на неговите телефонски повици од 24 февруари до крајот на април 2022 година, секој пат пред лансирањето на крстосувачки ракети во Украина, началникот на Центарот добивал повици од истиот број, кој, како што открија новинарите, му припаѓа на полковникот Игор Багњук.

Според истрагата Bellingcat, тој е роден во 1982 година во Рига, а дипломирал на Академијата за стратешки ракетни сили Серпухов во 2004 година, специјализиран за информациски системи. Во 2010 година бил префрлен во Москва и почнал да работи во ГВЦ. Има наредба за учество во војната во Сирија.

Откако ги прегледаа дневниците за повици на Багнјук, иследниците идентификуваа цела единица од 33 воени инженери и компјутерски научници кои беа под негова команда. Тие се поделени во три тима, од кои секој ја програмира патеката на летот на еден тип ракети со висока прецизност: крстосувачки ракети Калибр лансирани од бродови во Црното Море, крстаречки ракети Р-500 за копнени системи Искандер и Кс-101 крстосувачки ракети лансирани од воздух.

Инсајдерски новинари телефонски ги повикале „специјалистите“. Сите признаа дека телефонските броеви им припаѓаат, но негираа дека работеле за GVC и дека имале некаква врска со гранатирањето на Украина.

На пример, еден од нив призна дека се вика Сергеј Владимирович Илин („тој е осомничен“ дека ги програмирал патеките на летот на ракетите Калибр), но изјавил дека е самовработен и работи како водоводџија: „Немам што да направам со пресметки, освен оние кои се потребни за водоводџиска работа“.

Поручникот Артјом Веденов, кој е одговорен за командувањето со Р-500, не го негираше својот идентитет, но изјави дека работи на свињарска фарма и нема вредни информации: „Не ми пречи да разговарам со вас, но што може наравам за вас, освен да ви кажам како се сече свинско месо? Или како се полнат кокошки?“.

Капетанот Јуриј Никонов изјави дека е возач на автобус и дека информациите дека работи во Компјутерски центар се „глупости“. Мајорот Иван Попов увери дека штотуку учи да програмира во Python и дека не знае за постоење на ниту еден компјутерски центар. Тој додаде дека е бесмислено да го прашате за наведувани проектили: „Тоа е како јас да ве прашам нешто за балетот“.

Поручникот Катерина Чугунова, пак, рече: „Имам цвеќарница, целосно грешите“. Еден од инженерите, кој сакаше да остане анонимен, сподели со новинарите фотографии од полковникот Игор Багњук и вработените во тимот, а во позадина е зградата на Министерството за одбрана.

Соработниците на Bellingcat утврдија дека оваа фотографија е направена во дворот на улицата „Знаменка“ бр. 19. Групата што го програмира лансирањето на ракетите „Калибр“ е предводена од Матвеј Љубавин (роден 1992 година), Јуриј Никонов и Роман Курочкин.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.