ОТКРИЕНИ ДЕТАЛИ ЗА ТАЈНИОТ ДОГОВОР РУСИЈА И ИРАН: Еве што му испратил Путин на Техеран во замена за дронови!

Руски воен авион Иљушин ИЛ-76 полета на аеродромот во Техеран во раните утрински часови на 20 август, носејќи 140 милиони евра, британска противтенковска ракета (NLAW), американска противтенковска ракета Javelin и противвоздушна ракета Стингер, изјави извор за Sky News, откривајќи воена тајна под услов да остане анонимен.

Изворот тврди дека Русите за таа пратка добиле дронови од Иран.

ОТКРИЕНИ ДЕТАЛИ ЗА ТАЈНИОТ ДОГОВОР РУСИЈА И ИРАН: Еве што му испратил Путин на Техеран во замена за дронови!

Оружјето било дел од пратката со британска и американска воена опрема, првично наменета за украинската армија, која потоа „паднала во руски раце“, открил изворот. Тој исто така рече дека оваа пратка може да им овозможи на Иранците да ја проучуваат западната технологија и потоа да ја копираат.

Дали има снимки?

Нудејќи докази за наводна трансакција на 20 август во која Русите добиле беспилотни летала од Иранец за воен плен, извор сподели со Sky News сателитски снимки за кои тој тврди дека покажуваат два руски воени товарни авиони на аеродромот во Техеран.

На првата слика направена во 01:17 часот на 20 август, на аеродромот Мехрабад во главниот град на Иран, се гледаат два авиони. На друга слика, направена веднаш по 3.30 часот, едниот авион се движел по пистата, а другиот се свртел. На последната слика од серијата, направена три и пол часа подоцна, изгледа дека и двата авиони исчезнале. Еден или двата авиони отишле во Русија со ирански беспилотни летала, тврди изворот, пренесува Јутарњи лист.

Изворот, исто така, рече дека знае за најмалку пет руски авиони кои превезувале беспилотни летала од Иран од 20 август како дел од размената.

Исто така, се наведува како Иран испорача вкупно 100 беспилотни летала Shahed-136, 60 помали беспилотни летала Shahed-131 и шест беспилотни летала Мохаџер-6 во Русија. За разлика од „самоубиствениот“ дрон Шахед, Мохаџер-6 е вооружен дрон кој може да лансира муниција.

Мислиме дека Иранците докажаа дека имаат значаен систем за обратен инженеринг. Тоа најдобро можеме да го видиме во примерот со беспилотните летала Шахед, кои се создадени благодарение на обратното инженерство на американскиот дрон фатен во 2011 година изјави изворот.

Москва демантира

Москва минатиот месец соопшти дека нејзините сили користеле ирански беспилотни летала за да ја нападнат Украина.

– Се користи руска опрема со руска номенклатура – ​​изјави портпаролот на Кремљ, Дмитри Песков. „Скај њуз“ стапил во контакт со руското Министерство за одбрана, но се уште не добиле одговор.

Изворот наведува и дека во изминатите неколку дена Техеран и Москва договориле нов договор со беспилотни летала вреден 200 милиони евра.

– Тоа значи дека наскоро ќе има уште една голема понуда на дронови од Иран – рекол изворот.

Да потсетиме, воените сили на претседателот Владимир Путин неодамна ги засилија нападите со беспилотни летала врз Украина. Заедно со повеќе конвенционални ракетни напади, тие беа насочени кон критичните извори на енергија и вода низ целата земја, вклучувајќи го и главниот град Киев.

Џастин Бронк, виш научен соработник во институтот во Лондон, рече дека иранските беспилотни летала станале клучен дел од воените планови на Русија.

– Доколку Иран не ги испорача Шахедите, руските напади врз украинската инфраструктура ќе беа многу помалку ефикасни – додаде тој.

Потенцијално уште поголема закана за Украина е гласината дека иранската влада наводно се согласила да и испорача на Русија поголеми, пософистицирани балистички ракети.

Иран ги отфрли наводите за проектили како „целосно лажни“, иако призна дека испорачал „ограничен број беспилотни летала“ во Москва. Но, Хсеин Амирабдолахиан, иранскиот министер за надворешни работи, тврди дека тоа се случило пред – не по – Русија да ја започне својата целосна инвазија на Украина во февруари.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.