ОТКРИЕН ТАEН ПЛАН НА РУСКИ РАЗУЗНАВАЧИ! ЧЕКОР ПО ЧЕКОР ЈА ПОТКОПУВААТ ВЛАСТА! Ги имаат во рака, ќе биде полесно отколку со Украина

Работата на молдавската влада ја поткопува руската служба за безбедност.

Руската безбедносна служба ФСБ активно и многу зафатено работи на поткопување на прозападната влада на Молдавија, најсиромашната земја во Европа која веќе мора да се бори со проруската сецесионистичка провинција Придњестровје. Станува збор за материјали до кои дошло украинското разузнавање и до кои имал пристап Вашингтон пост, а кои нудат одлична презентација на модус операнди на Москва во политичките манипулации во земјите од источна Европа.

ОТКРИЕН ТАЈНИОТ ПЛАН НА РУСКИ РАЗУЗНАВАЧИ! ЧЕКОР ПО ЧЕКОР ЈА ПОТКПУВААТ ВЛАСТА! Ги имаат во рака, ќе биде полесно отколку со Украина

Ситуацијата во Молдавија е исклучително критична бидејќи таа земја е целосно зависна од Русија за енергија. Дел од нејзините енергетски потреби се задоволуваат со увоз од Украина, но, како што истакнува Вашингтон пост, со секој нов напад на Русија врз енергетската инфраструктура на Украина, ситуацијата во соседна Молдавија станува малку потешка. Тоа го покажаа неодамнешните протести во Кишињев, главниот град, пред канцеларијата на прозападниот претседател.

Немаше многу луѓе, но човекот зад протестот набрзо доби овации од Москва, пишува ВП. Станува збор за Илан Шор, лидерот на главната молдавска опозициска партија, кој е во егзил во Израел. Еден познат руски политичар дури понуди руски гас „по пријателска цена“ на регионот каде што партијата на Шор е на власт.

ФСБ во акција
Шор им е добро познат на пријателите во Федералната служба за безбедност (ФСБ). Таму го нарекуваат „Млади“, а тој е клучна фигура во обидот на Кремљ да ја поткопа поранешната советска република, покажуваат разузнавачките документи и интервјуата со соговорниците. Според материјалите до кои дошле украинските шпиони, ФСБ канализирала десетици милиони долари од некои од најголемите руски државни компании.компанија да обучи мрежа на молдавски политичари, не само Шор, и да ја насочи земјата кон Москва.

Поради ова, Шор и уште неколку луѓе се на списокот со санкции на САД од оваа недела. Москва отсекогаш се мешала во политиката на својот поранешен сателит. Русија е единствениот извор на живот за отцепената молдавска енклава Придњестровје, а окупацијата на тој регион значеше стопирање на западната интеграција на Молдавија. Веќе во првите месеци од украинската војна, имаше стравувања дека Москва може да испрати војници во Молдавија, особено ако го прегази блиското пристаниште на Црното Море Одеса.

Непосредната воена закана ослабе, пишува Вашингтон пост, но тензиите околу употребата на природен гас растат и се засилува обидот за промена на политичкото раководство Префрлена е контролата на менаџментот на двата главни проруски ТВ канали во Молдавија на крајот на септември на близок соработник на Шор, што овозможи промовирање на агенда усогласена со Москва. Освен тоа, прислушуваните комуникации покажуваат дека ФСБ испратила тим руски политички стратези да ја советуваат партијата на Шор.

Руските стратези напишаа во извештајот до централната влада дека партијата на Шор треба да се позиционира како партија на „конкретна акција“, популистичка „во вистинската смисла на зборот“, партија која „ги менува животите на луѓето на подобро“. Шор негира некогаш добивал поддршка од Москва, вклучително и нејзините безбедносни служби. „Ние сме апсолутно независна партија која ја брани само позицијата на граѓаните на Молдавија“, рече тој, обвинувајќи ја прозападната ориентација на молдавската влада за приближување на земјата до „економски колапс.

Економски колапс
Меѓутоа, прашање е кој ја турка земјата во економски колапс. Петкратното зголемување на цените на бензинот оваа година тешко ги погоди 2,5 милиони жители чии сметки за енергија моментално изнесуваат повеќе од 60 отсто од просечните трошоци за живот во Молдавија, рекоа властите во Кишињев.

„Ним им е непријатна целата операција во Украина и некаде им треба успех“, коментира за VP Олег Серебријан, вицепремиер на Молдавија.

„Она што најмногу ме плаши е тоа што Молдавија е полесна цел од Украина. Така, за некаков вид повторно подигање на моралот на руското општество, тие би можеле да користат различни алатки во Молдавија. Првата е економска“, објасни Серебриски.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.