Падна одлука: Лиз Трас ќе ја води Велика Британија по Џонсон

Трас водеше кампања за ветување дека ќе ги намали даноците и ќе даде приоритет на економскиот раст, исто како што се предвидува дека Британија ќе влезе во рецесија подоцна оваа година.

Падна одлука: Лиз Трас ќе ја води Велика Британија по Џонсон

Поранешната министерка за надворешни работи Лиз Трас ќе биде новиот британски премиер, кој ќе седне на жешкото столче на поранешниот премиер Борис Џонсон додека земјата се бори со продлабочената криза на вртоглаво зголемените животни трошоци, беше објавено во понеделникот.

Членовите на Конзервативната партија ја донесоа конечната одлука по гласањето, избирајќи го Трус кој беше против поранешниот министер за финансии Риши Сунак.

Трус е трета жена премиер на Велика Британија по Тереза ​​Меј и Маргарет Тачер.

47-годишната Трас постојано беше пред 42-годишниот Сунак во анкетите меѓу околу 200.000 ториевци.

Трката за лидерство започна во јули, откако Џонсон ја објави својата оставка по серијата скандали и оставки на неговите владини претставници.

Гласањето по пошта и онлајн заврши во петокот по осум недели кампања, која Трас ја опиша за Би-Би-Си како „најдолгото интервју за работа во историјата“.

Британија е погодена од најлошата криза на трошоците за живот во последните генерации, со двоцифрена инфлација и скок на цените на енергијата поради руската војна во Украина.

Според анкетите, милиони Британци велат дека ќе се соочат со болен избор помеѓу храна и греење оваа зима, при што сметките ќе се зголемат за 80 отсто од октомври, а уште повеќе од јануари.

„Ако бидам избрана за премиер, веднаш ќе постапам во врска со сметките и снабдувањето со енергија“, изјави Трус за Би-Би-Си во неделата, одбивајќи да даде детали. „Во рок од една недела ќе се погрижам да биде објавено како ќе се справиме со тоа прашање“, додаде таа.

Трас водеше кампања со ветување дека ќе ги намали даноците и ќе даде приоритет на економскиот раст, поради тоа што се предвидува дека Британија ќе влезе во рецесија подоцна оваа година.

Во неделата таа рече дека „во рок од еден месец ќе претстави целосен план за тоа како ќе ги намалиме даноците“ и „да ја поттикнеме британската економија“.

Трас стана секретар за надворешни работи пред една година, откако имаше низа високи функции во министерствата, вклучително образование, меѓународна трговија и правда.

Објавата на претставниците на Конзервативната партија во понеделникот за тоа кој ќе го преземе раководството покренува низа настани.

Во вторник Џонсон ќе одржи проштален говор во Даунинг стрит.

Потоа и официјално ќе поднесе оставка до кралицата Елизабета Втора, по што таа ќе го покани неговиот наследник да формира нова влада.

За прв пат во своето владеење, 96-годишната монарх ќе назначи премиер во нејзиното повлекување во Шкотска, Балморал, наместо во Бакингемската палата во Лондон.

Ова се случува бидејќи кралицата имала проблеми со движењето и била принудена да откаже бројни јавни настапи.

Следниот премиер ќе и биде 15-ти откако кралицата го презеде тронот.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.