Пад на берзите во Европа и Азија поради зголемувањето на каматните стапки и продолжената рецесија

Берзите во Европа и Азија паднаа во петокот, бидејќи инвеститорите станаа позагрижени дека зголемувањето на каматните стапки од централните банки ќе ги доведе големите економии во продолжена рецесија.
Хонгконгскиот Hang Seng (HSI) индекс ги предводеше загубите, затворајќи се за 1,7%. Јапонскиот Nikkei 225 (N225) го заврши денот за 1,5% пониско, а австралискиот S&P/ASX 200 падна за 1,3%.

Берзите во Кина се затворени поради државен празник. Претседателот на Федералните резерви, Џером Пауел, во средата рече дека е веројатно неопходно дополнително зголемување на каматните стапки оваа година за да се намали инфлацијата во САД до целта на централната банка од 2%.
Тоа уследи по зголемувањето на трошоците за задолжување на Обединетото Кралство од страна на Банката на Англија во четвртокот, која се одлучи за зголемување за половина процентен поен, откако податоците претходно минатата недела открија изненадувачки тврдоглава инфлација.

И претходно во петокот, податоците покажаа дека јапонската инфлација, без трошоците за храна и енергија, достигна највисоко ниво од 4,3% во последните 42 години, што доведе до шпекулации дека Банката на Јапонија може да ја преиспита својата лабава монетарна политика и да почне да се затегнува.
Европскиот референтен индекс Stoxx Europe 600 беше непроменет во петокот, откако падна претходно истиот ден. Францускиот CAC 40 (CAC40) падна за 0,3%, а германскиот DAX (DAX) беше понизок за 0,7%. Лондонскиот индекс FTSE 100 (UKX) се лизна за 0,2%, дополнително на загубите претходно минатата недела. Сега е на пат за најлошата недела од американските банкарски превирања во март.

Дваесет земји што го користат еврото паднаа во рецесија на почетокот на годинава. Индексот на банката Stoxx Europe 600, кој ги следи големите кредитори од ЕУ и Обединетото Кралство, имаше полош резултат на поширокиот европски пазар, паѓајќи за 1%.
Продолжениот економски пад би бил особено болен за заемодавачите бидејќи ќе ги направи поверојатни неисполнувања на заемите, при што поединци и бизниси кои се ограничени на готовина, не можат да бидат во чекор со отплатата..

Пронајдете не на следниве мрежи: