ПАД НА БРОЈКИТЕ! Само 5,8% , односно 89 нови случаи позитивни на коронавирусот од 1529 направени тестирања

Во последните 24 часа се направени 1529 тестирања, а регистрирани се 89 нови случаи на ковид-19 во:

– Скопје 39
– Куманово 10
– Дебар 1
– Штип 4
– Прилеп 8
– Тетово 1
– Струга 3
– Битола 1
– Охрид 4
– Кавадарци 3
– Гостивар 2
– Струмица 1
– Крива Паланка 1
– Кочани 1
– Македонски Брод 1
– Пехчево 1
– Берово 3
– Валандово 1
– Делчево 2
– Кичево 2

Починати се 7 лица, тројца пациенти од Скопје (72г, 84г и 65г ), еден од Прилеп (65г), еден пациент од Тетово (62г), еден од Гостивар (74г) и еден пациент од Кичево (58г). Сите се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 215 оздравени пациенти од:

– Скопје 72
– Штип 18
– Прилеп 2
– Тетово 1
– Струга 4
– Битола 8
– Охрид 1
– Кавадарци 22
– Гостивар 19
– Гевгелија 3
– Кочани 9
– Пробиштип 1
– Демир Хисар 8
– Македонски Брод 13
– Виница 5
– Делчево 1
– Свети Николе 13
– Кичево 12
– Ресен 1
– Неготино 2

Досега во земјата се направени вкупно 143.687 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 14004, бројката на оздравени пациенти е 10722, на починати е 585, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2697.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.