Пакетот кој експлодираше во Бостон содржеше критики за Марк Цукерберг…

Пакетот што експлодираше откако беше испратен до Бостонскиот универзитет оваа недела содржеше критичка порака кон основачот на Фејсбук и Мета, Марк Цукерберг, објави во средата Си-Ен-Ен, повикувајќи се на анонимни полициски извори.

Пакетот кој експлодираше во Бостон содржеше критики за Марк Цукерберг…

Белешката ја осудува врската помеѓу развивачите на виртуелната реалност и академската заедница, пренесува CNN.

Вработен во кампусот кој го примил пакетот во вторникот бил повреден во детонацијата и пренесен во болница, соопшти бостонската полиција. Пронајден и обезбеден е уште еден сомнителен пакет.

Поради овој инцидент во вторникот вечерта, предавањата беа откажани, но тие ќе продолжат како што беше планирано во среда, објави Североистон.Властите се уште не знаат кој го испратил пакетот и зошто универзитетот бил цел.

Пораката во пакетот ја критикуваше компанијата Мета на Цукерберг, која разви платформа за социјална виртуелна реалност наречена Хоризонт.

Си-Ен-Ен објави дека пораката го предупреди универзитетот да не соработува со развивачите на виртуелна реалност и Цукерберг.

Полицијата ги предупреди и другите универзитети во Бостон, како Харвард и МИТ, да ја зголемат безбедноста и да пријават какви било сомнителни пакети.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.