Палачинки со грчки јогурт, лимон и семе од афион

Loading...

Брзи и лесни палачинки, меки како душа!
Состојки:
250 гр брашно
50 гр шеќер
2 лажички прашок за пециво
1/2 лажичка сода бикарбона
1/2 лажичка сол
2 лажици семе од афион
245 гр грчки јогурт
240 мл млеко
60 гр путер, стопен и малку оладен
2 големи јајца
сок и кора од еден лимон (1 лажица кора, 3 лажици сок)
1 лажичка екстракт од ванила
Подготовка:
Се топи путерот, па оставете го да се излади.
Во голем сад измешајте ги брашното, шеќерот, прашокот за пециво, сода бикарбона, сол и семе од афион. Ставете на страна.

loading...