Палчо го срамни со земја: Миленко е стар измамник и безрбетник

Палчо го срамни со земја: Миленко е стар измамник и безрбетник

Се скараа јако. Едно време и двајцата го бранеа Мицковски по социјалните мрежи. Потоа зависно од „некои елементи“ или го бранат или го напаѓаат. Тоа секако наредниот ден може да се смени… Подолу статусот на Палчо за Миленко:

Миленко е стар измамник и безрбетник, но еве еден текс со кој во целост се сложувам, па предлагам да си го прочитате, околу релеванцијата на МикиКикирики за полукриминалци и Скопски џавкачи, ништо повеќе, но знае и он по некад да убоде..

Повелете текст за кој се сложувам во целост со МикиКикирики, но и тајмингов му одговара ептен, е мој Мики лупежу стар

Што ова кажува? Кажува дека целата оваа шарада со Христијан Мицкоски е дел од еден голем договор, договор на штета на националните интереси на нашата држава и народ. Тој договор, што очигледно е скован пред неколку години, сега финишира со промена на името, губење на јазикот и историјата и давањето на власта во рацете на шиптарите. Тој договор, исто така, подразбира партијата да се откаже од фундаменталните национални вредности а бившите највискои партиски челници Груевски, Мијалков, Јанкуловска, Котевски, Пешевски, Јанакиевски, Камчевска, Божинвски, Протоѓер…, да не бидат пресудени со затворски казни. И покрај што тој прогон од СЈО е политички а не криминален, “тимот“ на Груевски се реши да се брани како да се криминалци а не политички прогонувани и обесправени луѓе. За да бидат конструктивни, постојано ќе бидат потсетувани, како и вчера, дека “че си лежат“. А за да бидат јавно понижувани пред народот, постојано ќе бидат иссмевани дека не се веќе националисти и патриоти.

За да не биде дека само пишувам што било, како и секој генерал што е после битката најпаметен, ќе останам доследен на давање проценки што ќе биде и што ќе се случи. Историјата на моите текстови, кои можете да си ги прочитате овдека, кажуваат дека постојано моите претпоставки или совети го положуваат тестот на времето.

Па така, убеден сум дека ВМРО ДПМНЕ без комплетен ресет, оној што ќе се случи при следниот поразн на парламентарните избори (чудно, никој од ДПМНЕ не бара вонредни избори, исто како СДСМ на времето!!!), без доживување катарза, а со самото тоа чистење на редовите од луѓе што појма немаат што значат 4-те свети букви – нема да може да победи на избори. Со Христијан Мицкоски – ич.

Следниот потег, ќе е барање ново седиште, можеби баш и во Палома Бјанка кај нивниот доскорешен лидер. Оти, и покрај тоа што долгот кон Комерцијална банка на Хари Костов е репрограмин (не е вратен значи, само пролонгиран), што Мицкоски го смета за дострел како актуелен лидер, ВМРО ДПМНЕ ќе проба “мермерната зграда“ да ја продаде и од тој финасиски баласт (но и националистички баласт) да се ослободи. Ова, ако ништо друго е стратегијата и еден од условите на Митко Јанчев Кожувчанка за сеуште да е во потпреседателската фотеља на партијата.

Па така, после многу курчење, ќе мора да дојде до комплетно раскурчување.

Синоќешнто јавно раскурчување беше нагледна школа како тоа е и како и натаму ќе биде.

Ем математички и ем прецизно, жал ми е ама морам да констатирам, дека пуленот на Никола Груевски и Сашо Мијалков, “новото лице“ на центар-кон-десно ВМРО ДПМНЕ Христијан Мицкоски, е тимски играч! Да, тимски, во тимот на Зоран Заев.

Тоа е тим под комплетен патронат на Џес Бејли.

Овдека, на овие страници, пред оддржувањето на “конгресот“ во Валандово напишав дека Никола Груевски не смее да се повлече од позицијата прв човек на партијата. Заради Македонија, заради партијата, заради нас (народот) и заради себе. Од оваа мала историска дистанца, се гледа дека сум бил во право. ВМРО ДПМНЕ е сега анемична, скршена, ЛДП-лигава, ненародна партија. Партија без лидер и мотивација. За избор на наследник на Никола Груевски, сериозна партија требаше да направи серозни статутарни промени (за кои декларативно се залагаа и реформаторите и Мицкоски, ама статутот и начинот на изборот на партиски функционери си остана ист), сериозна дебата во секоја и најмала општинска организација и крајно да одат на надгласување кандидати што ќе ги предложи базата. Односно народот. А не да е кадровско решение на . Бејли.

Ништо од тоа немаше во Валандово, па резултатите од ова погубно решение на Груесвки и Мијалков е нивниот клон кој се однесува како во стаклараска радња слон.

Должен сум да ги потсетам пријателите од ВМРО ДПМНЕ на кои овој текст нема да им е мил, дека во предизборните денови ме отруја со пораки во инбокс и на сите можни комунакциски платформи да го поддржам Поповски, та други за Димовски, па по некој за Милошоски – ама никој од нив за Мицкоски. Пораките, нели, си ги чувам.

Неотповикливо е сознанието дека се‘ што досега направи Христијан Мицковски во содејство со своите потчинети Александар Николовски и Влатко Ѓорчев оди комплетно на воденицата на Зоран Заев. Договорт со Бугарија, законот за двојазичност, излези-влези во/од собранието, јавното согласување на Александар Николовски со потезите на владата на Зоран Заев, неприклучувањето кон народот и народните протести (27-ми Февруари и 14-ти март), менување на матичната црвено-жолта боја со сдсмовски сината, игнорирање на вмровски кадри во корист на кариерсти од ЛП и ЛДП, заборавањето на патриотите во Шутка, и последново одење на клање ко свињи у кланица, односно барање изгласување недоверба на владата на Зоран Заев – се потези што единствено му одговараат на муртинецот, а преку него на сатрапите амбасадорски од американската и британската амбасада во Скопје.

Христјан Мицкоски, сега е веќе сосема математички прецизно и јасно е најслабото, уште попрецизно, најочајното кадровско решение што можеше да биде изнедрено од кујната на двата братучеда. Зошто? Па затоа што во неполни 6 месеца (пола година) Христијан Мицкоски ги доживеа двата најголеми и најпонижувачки порази во историјата на партијата: пототпот на локалните избори од 15-ти октомври и само 40-те бедни пратенички гласови вчера во Собранието. При првиот пораз како генерален секретар (спиритус мовенс на партијата), а при вчерашното фијаско како претседател на партијата. Значи, на чело на ВМРО ДПМНЕ, де јуре и де факто, се наоѓа докажан, де јуре и де факто, лузер.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.