Папата повика на крај на војната во Украина

Во пресрет на украинската независност и половина година по почетокот на руската инвазија на Украина, папата Франциско го осуди „лудилото на војната“ и предупреди на „ризикот од нуклеарна катастрофа“ во нуклеарната централа Запорожје.

Како и со претходните изјави за војската во Украина, папата не ги именуваше Русија или претседателот Владимир Путин како агресори.
Папата повика на крај на војната во Украина

Повеќе од шест месеци „љубениот украински народ страда од ужасите на војската“, рече поглаварот на Католичката црква во средата за време на неговата неделна општа аудиенција во Рим. Папата повика на „конкретни мерки“ за да се стави крај на војската.

Како и со претходните изјави за војската во Украина, папата не ги именуваше Русија или претседателот Владимир Путин како агресори.

Наместо тоа, неговите мисли се со сите оние „кои ја плаќаат цената за ова лудило“ – затвореници, бегалци, деца, сираци. Во овој контекст таа се осврна на руската ултранационалистка Дарија Дугина, која беше убиена од автомобил – бомба во Москва за време на саботажа.

Ги носам затворениците „во моето срце“, рече 85-годишниот Френсис и повика да се направи се што е можно за нивно ослободување.

„Особено, сепак, неговите мисли се со децата“, рече Френсис. Многу украински и руски деца останаа сираци како резултат на војната.

Сирачињата „немаат националност“, предупреди Френсис. Децата „го изгубија таткото или мајката, се сираци без разлика дали се Руси или Украинци“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.