Папата Франциско со својата неочекувана изјава ги замисли луѓето

Папата Франциско рече нешто што многу луѓе замисли.
Имено, тој вели дека е подобро да се биде атеист отколку да се оди во црква, а да се критикуваат и мразат другите.
-Колку пати гледаме луѓе кои секоја недела ја поминуваат во црква, а живеат да мразат и да зборуваат лошо за другите, рече папата Франциско.
Потоа додаде дека во тој случај е подобро воопшто да не се оди во црква:
-Биди атеист. Ако сепак одиш во црква, биди син, брат, стани пример за другите.
Френсис се осврна и на Евангелието по Матеј, кое зборува за лицемери кои се молат луѓето да ги забележат.
-Многу верници веруваат дека молитвата е само брборење. Тие зборуваат со Бога како папагали. Но, тоа не е така. Запомнете: треба да се молите со срце, додаде тој.
Дали се согласувате?

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.