Парламентот на ЕУ гласаше за санкционирање на поранешниот канцелар на Германија

Европскиот парламент во четвртокот усвои резолуција со која бара санкции против поранешниот германски канцелар Герхард Шредер поради неговите врски со Русија.

Санкциите, наметнати од блокот поради тековниот конфликт меѓу Русија и Украина треба да се применат „на европските членови на одборите на големите руски компании и на политичарите кои продолжуваат да добиваат руски пари“, тврди законодавниот дом. Шредер, кој ја водеше германската влада од 1998 до 2005 година, е меѓу главните цели за потенцијалните ограничувања, бидејќи има повеќе позиции во руски или бизниси поврзани со Русија откако ја напушти функцијата. Во моментов, поранешниот канцелар има позиција во Одборот на директори на Роснефт.

Шредер постојано беше на удар на критики поради неговите врски со Русија претходно, при што поранешниот канцелар се соочува со обновен напад среде руската воена операција во Украина. Додека Шредер брзо ја критикуваше офанзивата воопшто, тој исто така истакна дека „двете страни направиле грешки“, очигледно сугерирајќи дека и самите акции на ЕУ и НАТО придонеле за конфликтот.

Во Германија, поранешниот канцелар сега изгуби дел од своите поштенски привилегии додека ја задржа пензијата. Одлуката да му се одземе канцеларијата и персоналот финансиран од даночните обврзници, беше објавена од германскиот парламент во четвртокот. Претходно, германскиот министер за финансии Кристијан Линднер го критикуваше Шредер поради неговите врски со Русија, велејќи за ТВ Велт дека е незамисливо тој „отворено да работи на лоби за криминалното владеење на Владимир Путин и одозгора на тоа да има канцеларија платена од даночните обврзници“.

Поранешниот канцелар досега се спротивставуваше на притисокот, тврдејќи дека „не може да се изолира земја како Русија на долг рок, ниту политички ниту економски“ и дека на Германија ќе и треба руска енергија за „да ја одржи економијата“.

„Кога оваа војна ќе заврши“, додаде тој, „ќе мора да се вратиме на справување со Русија. Ние секогаш го правиме тоа“.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.