Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби

Благодарение на еден пензиониран провалник, сега можете да научите како овие криминалци избираат куќи за грабеж и каде бараат вредни предмети. Откако ќе ги прочитате овие совети, можеби ќе сакате да ги примените колку што е можно побрзо.
1. Наместете двојно стакло на прозорците


Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Обичните прозорци може да се скршат лесно, а крадецот може да ги разбие при првиот обид. Сепак, двојните прозорци имаат пластика помеѓу двата слоја и тоа им ја отежнува работата на крадците.
2. Не поставувајте висока оградa


Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Едно нешто што крадците го сакаат најмногу се грмушките и високите огради. На овој начин, тие нема да ги предупредат соседите кога ќе влезат во вашиот дом. Домот со ниска ограда или со украсни грмушки има помали шанси да биде ограбен.
3. Не потпирајте се на кучињата како на заштита од кражба


Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Кучињата можат лесно да се излажат кога провалник влегува во куќата, особено ако тој ја набљудувал куќата подолго време. Но, тоа е поинаку со кучињата кои се обучени да ја чуваат куќата.
Ако навистина сакате да чувате куче, но сакате тоа да ви служи и како милениче и како аларм, изберете куче од помала раса. Помалите кучиња лаат повеќе и погласно.
4. Не ставајте знак за куче


Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Знакот за куче нема да ги избрка крадците, туку вие само им кажувате што треба да очекуваат и на што да бидат подготвени. Ако имате куче и сакате тоа да ви сигнализира кога некој влегува во куќата, не ставајте знак за куче.
5. Не заборавајте да ја исчистите прашината од вашето скришно место


Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Крадците можат да ги дознаат вашите тајни скривалишта барајќи траги од прашина. Ако не ја чистите прашината од таа област, тие ќе можат да видат траги од прашина кога ќе го преместите предметот. Затоа е важно да не заборавите да го исчистите и тоа место.
6. Ставете метла пред вратата


Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Еден едноставен начин што може да ви помогне да слушнете кога некој влегува во вашиот дом е да ставите метла или џогер пред вратата од внатрешната страна. На овој начин, кога крадецот ќе се обиде да влезе во вашиот дом, метлата ќе падне и ќе направи звук.
7. Не чувајте го вашиот календар покрај прозорецот


Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Најдобро време за крадците да го ограбат вашиот дом е кога не сте дома, особено ако сте на одмор. Тие може да погледнат во вашата соба и да го проверат календарот за да ги видат вашите планови. Затоа е подобро да го чувате вашиот планер колку што е можно подалеку од прозорците.
Друг начин на кој крадците можат да откријат дали нема никој дома е со проверка на поштенското сандаче. Ако е полно, тие знаат дека не сте дома и куќата е слободна за нивниот план. Еден начин да спречите да се случи тоа е да направите отвор за пошта на вашата врата.
8. Чувајте ги завесите на прозорецот отворени


Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Ако ги чувате завесите затворени, операцијата за кражба на вашите вредни предмети ќе има поголеми шанси за успех затоа што соседите нема да ги видат крадците кога ќе поминат покрај прозорците. Поради тоа, чувајте ги завесите отворени, особено кога не сте дома.
9. Чувајте ги ролетните закосени нагоре

Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Ролетните можат да им помогнат на провалниците да ѕирнат и да видат што имате внатре. Затоа е од суштинско значење тие да бидат насочени нагоре. На овој начин, можете да имате приватност, да добиете малку светлина во собата, а крадецот нема да може да ѕирне внатре.
10. Ставете безбедносни камери на ниво на очите
Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Кога ќе одлучите да инсталирате безбедносни камери во вашиот дом, поставете неколку камери на ниво на очите. На овој начин, ќе имате поголеми шанси да го снимите лицето на крадецот.
11. Не чувајте ги клучевите од гаражата во вашиот автомобил
Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Друг начин на кој крадците лесно можат да влезат во вашиот дом е преку вратата од гаражата, особено ако ги чувате клучевите во вашиот автомобил. Автомобилите можат полесно да се пробијат и ако крадците го најдат клучот од гаражата, тие ќе влезат во куќата без никаков проблем.
12. Чувајте ги украсите за забави далеку од видното поле
Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Забавите се сигнали што крадците обожаваат да ги добиваат. За нив, тоа значи дека веројатно сте добиле некои вредни подароци што се спремни за кражба. Поради тоа, најдобро е да не го декорирате надворешниот простор и да ги чувате сите украси настрана од прозорците.
13. Чувајте ги играчките за деца внатре
Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Играчките може да сигнализираат дека сте во брак и дека најверојатно имате вредни работи во вашиот дом. Затоа, приберете ги играчките на вашите деца внатре кога тие веќе не си играат со нив.
14. Фокусирајте се повеќе на безбедноста во текот на денот
Пензиониран провалник открива како да ја заштитите вашата куќа од кражби
Кражбите се случуваат почесто во текот на денот, особено кога сте излезени или сте на работа. На крадците им е полесно да го ограбат вашиот дом кога нема никој дома. Повеќето од нив нема да ризикуваат преку ноќ бидејќи може да ве разбудат и да ви дадат можност да ги забележите или да ги фатите.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.