Пенов по политичка пензија поголема од една деценија повторно ќе станува министер

Премиерот на Македонија, Димитар Ковачевски утре во Собранието ќе го поднесе предлогот од ЛДП, Ристо Пенов да биде избран за нов министер за локална самоуправа на местото на Горан Милевски кој си поднесе оставка. Оставката на Милевски веќе е во собраниската архива и се очекува таа да се најде пред пратениците на седницата закажана за идниот понеделник на 17 октомври.

Пенов по политичка пензија поголема од една деценија повторно ќе станува министер

Доаѓањето на Пенов на министерската функција ќе биде негово враќање на политичката сцена по повеќе од 10 години. Тој во два мандати беше градоначалник на Скопје, а во минатото ја извршуваше и функцијата пратеник во Собранието.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.