ПЕНТАГОН ПЛАНИРА ВО ОКИНАВА ДА ГИ ЗАМЕНИ СТАРИТЕ Ф-15 СО ДРОНОВИ: загриженоста од кинеската авијација расте!

Одлуката за замена на застарените американски борбени авиони Ф-15 со беспилотни летала (UAV) станува се поочигледна, особено во контекст на конфликтот во Украина, изјави воениот експерт Дејвид Окманек, аналитичар во корпорацијата Ранд.

Окманек додаде дека сето тоа се случува на позадината на Пентагон, кој ја преиспитува својата воена стратегија во Западниот Пацифик, каде беспилотните летала ќе ги заменат ловците.

Фото: ПУЛС24 | ПЕНТАГОН ПЛАНИРА ВО ОКИНАВА ДА ГИ ЗАМЕНИ СТАРИТЕ Ф-15 СО ДРОНОВИ: загриженоста од кинеската авијација расте!

Една од главните причини што го поттикна раководството на американската војска да ги повлече ловците од старата генерација од воената база Кадена е зајакнувањето на кинеското воздухопловство.

Ова го пишува дури и во Националната безбедносна стратегија на САД. Сето ова предвидува комплетирање на ескадрилите на американските воздухопловни сили со ловци од петта генерација за нивно ротационо распоредување.

Фото: ПУЛС24 | ПЕНТАГОН ПЛАНИРА ВО ОКИНАВА ДА ГИ ЗАМЕНИ СТАРИТЕ Ф-15 СО ДРОНОВИ: загриженоста од кинеската авијација расте!

Окинава е голема американска база во азиско-пацифичкиот регион, одлична почетна точка за спроведување воздушни операции за заштита на Јапонија или Тајван поради близината на овие земји до зоната на конфликтот. Со појавата на беспилотни летала, борбените авиони, како што некои веруваат, ја губат својата важност, бидејќи радиусот на нивната борбена употреба без полнење гориво е помал од оној на многу јуришни беспилотни летала.

Не треба да се занемари дека Кадена е во дострелот на кинеските маневарски и балистички ракети, па затоа Военото воздухопловство на Народна Република Кина е способно да уништува не само воени аеродроми, туку и складишта за гориво, како и други јапонски цели. Силите за самоодбрана и воздухопловните сили на САД. Во исто време може да биде нападнат и американскиот противвоздушен ракетен систем (САМ) Патриот.

Новиот експериментален дрон Valkyrie на американската компанија Кратос веќе помина голем број успешни тестови. Во него е вграден мал турбомлазен ракетен мотор.

Дронот КСК-58А е способен да носи ракети воздух-земја и воздух-воздух со борбен радиус поголем од 2.000 километри. Тие веруваат дека таков авион без екипаж е способен да се справи со ловци со екипаж.

Пронајдете не на следниве мрежи:©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.