Пентагон спроведе тест за хиперсонично оружје

Американската војска соопшти дека успешно тестирала хиперсоничен ракетен систем, тврдејќи дека новото оружје достигнува брзина поголема од пет пати поголема од брзината на звукот. Тоа го означи првото успешно лансирање на прототипот по три неуспешни тестови.

Воздухопловните сили го објавија тестот во понеделникот, велејќи дека тој бил спроведен во текот на викендот во близина на воздухопловната база Едвардс во Калифорнија. Судењето покажа дека бомбардер B-52 Stratofortress го ослободи AGM-183A воздушно лансирано оружје за брз одговор (ARRW) во близина на јужниот брег на Калифорнија.

„По одвојувањето од авионот, засилувачот на ARRW се запали и изгоре во очекуваното времетраење, постигнувајќи хиперсонични брзини пет пати поголеми од брзината на звукот“, рече војската, додека бригадниот генерал Хит Колинс, извршен офицер на програмата на воздухопловните сили за оружје, повика тестот е „големо достигнување“.

Иако Пентагон тврди дека системот за засилување на оружјето теоретски би можел да достигне брзина од 20 маха, или 20 пати поголема од брзината на звукот, тој постигна многу помал број за време на тестот во саботата. Официјалните лица не прецизираа до каде летал проектилот за време на последното лансирање, но војската претходно го постави својот оперативен домет на околу 1.000 милји (1.609 километри).

Во развој од страна на изведувачот на оружје Локхид Мартин од 2018 година, ARRW до сега помина само неколку тестови за летање, вклучително и три неуспешни тестови за засилување помеѓу април и декември 2021 година. Додека претходните испитувања за неговите сензори и комуникациски системи беа успешни, други технички проблеми ги поттикна официјалните лица да ја одложат програмата до една година во април.

Недели претходно, конгресмените најавија дека сакаат да го намалат финансирањето за водечкото оружје за половина, наведувајќи ги „неодамнешните неуспеси и одложувања во тестирањето“. Одлуката ги уништи плановите на воздухопловните сили да ги купи првите 12 ракети ARRW од Локхид Мартин оваа година, оставајќи голем број неодговорени прашања за процесот на набавка.

Иако САД допрва треба да постават хиперсонична платформа за одбрана, ARRW не е единствениот во работа, со тоа што Пентагон, наводно, извршил тест за нов „концепт за оружје за хиперсонично движење“ во средината на март во тајност, според официјален претставник на САД, цитиран од Си-Ен-Ен. Неименуваниот функционер рече дека тестот бил чуван за да се избегне разгорување на тензиите со Русија, бидејќи дошло само неколку недели откако Москва ја започна својата тековна офанзива во Украина.

Пронајдете не на следниве мрежи: ©ПУЛС24.МК Вестите на интернет страницата на редакцијата ПУЛС24.МК може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ПУЛС24.МК или посебен договор, не е дозволено преземање, користење или реемитување на вестите.