Петмина загинати во пожарот во индиската фабрика за вакцини

Loading...

Пет лица загинаа во пожарот што избувна во индиската фабрика на Институтот за серум (СИИ), кој е најголем производител на вакцини во Западна Индија, пренесуваат индиските медиуми.
Компанијата соопшти дека пожарот нема да влијае на производството на вакцини против коронавирусот.
СИИ произведува вакцина направена од Универзитетот Оксфорд и „АстраЗенека“ за индискиот пазар и некои други земји, а компанијата исто така се подготвува да направи вакцина развиена од американската компанија „Новавакс“.
Пожарникарите од западно индискиот град Пуне, каде е седиштето на СИИ, претходно изјавија дека на местото на несреќата се испратени пет противпожарни возила.
Причините за несреќата се уште не се познати.

loading...